Какво грешим най-често и как се пише правилно
Вече знаете, че стартирахме седмица на грамотността по случай наближаващия 24 май, а и като пожелание да не допускаме повече грешки в писменото общуване.
Образователен сайт №1 на България ще ви припомни някои важни правописни правила в българския език, които понякога се бъркат неволно. Да не губим нито минутка повече, а да преговаряме.
Членуване
Знаем, че понякога се чудите дали да използвате кратък или пълен член. Ако членуваното съществително име може да се замени с местоимението „той“, използваме пълния член –ът/-ят.
Друг ориентир е, че след предлог винаги пишем кратък член. Нагледни примери и обяснение ще откриете в нашия видео урок за пълен и кратък член.
А или Ъ при прилагателните
Тук припомняме правилото, че ако при множественото число изчезва гласната, значи в единствено число думата се пише с Ъ. В обратния случай употребяваме А.
Малко по-различна е проверката, която прилагаме, когато се чудим дали да използваме единично или двойно Н в края на думата. Добри примери ще откриете в този видео урок.
Паразитно Е в края на глаголите
Макар че при много от глаголите в българския език се поставя Е в края на думата, то не винаги има място там. Пример за излишно Е са глаголи като ходим (а не ходиме), спим (а не спиме), четем (а не четеме).
Глаголи с О и У
Глаголи, които започват с О и У също са много бъркани. При тях няма универсално правило, което може да бъде приложено, затова от Уча.се залагаме на визуалните подсказки. Ето например как с малко въображение може да запомните следните глаголи.
„Не“ се пише отделно от глагола
Много хора продължават да бъркат това елементарно правило и да пишат НЕ слято с глагола. Правилно е да се напише „Не мога“, „Не искам“, „Не знам“, въпреки че Образователен сайт №1 въобще не вярва в тези негативни твърдения.
Променливо Я
Отново много интересни са случите, в които буквата Я преминава в Е. Правилото е свързано с ударението в думата и е обяснено нагледно в следния видео урок Някои правописни грешки.