Учениците от 2а клас на благоевградското училище „Димитър Благоев“ ще отпразнуват най-вълшебния празник с четене на български и световни майстори на словото. Класът на госпожа Вера Георгиева се учи на любов към книгите по нетрадиционен и съвременен метод – за всеки автор от учебната програма се създават проекти, в които децата разказват собствената си гледна точка за прочетеното.
Сред любимците на второкласниците изненадващо се нареждат автори като Лафонтен, Братя Грим, Калина Малина и Езоп. По думите на г-жа Георгиева, тази практика създава на децата умението да четат с разбиране и да развиват комуникативните си способности.
„Опитът ми до сега показва, че работата по проекти учи децата на търсене и обработка на необходимата информация. Те четат, преценяват кое е най-важното (защото налагам и технически ограничения- да бъде представена информацията в определен обем А4, А5) и решават как да го представят на своите съученици. Много скоро ще започнат да използват компютърни програми в работата по проектите. Другата съществена полза е трайно усвояване на знания. В моя клас няма дете, което не знае коя е Калина Малина, кой е Езоп, Лафонтен, Иван Вазов“, категорична е госпожа Георгиева.
Тази година госпожата въвела и читателски дневници на учениците, в които те сами да попълват информация за любимите си книжки.
„Децата не четат, защото не са овладели механизма на четене. Съветът ми е един – давайте им книжки или вестници, списания, към които проявяват интерес. Забелязвам, че някои родители третират учениците все още като малки деца, с които не разговарят като равни. По този начин речниковият запас на децата е силно ограничен“, съветва началната учителка с близо 30-годишен стаж в образователната система.
Неслучайно в класа й няма деца, които да не обичат четенето. За Коледа малките читатели от 2а клас подготвят и коледен вестник, в който да разкажат любимите си истории.