SofiaLab – нашата лаборатория (и под наша имам предвид – на гражданите) е помещение, пространство, голяма стая, офис, coworking и colearning space, където са добре дошли както open-, така и closed-minded младежи и възрастни с млад дух, хора, на които им се учи, работи, споделя, развива. Обикновено свързваме думата „лаборатория“ с медицината, но в нашия случай понятието препраща към място, в което се разработват нови и експериментални идеи и проекти.
В SofiaLab вярват, че идеи за смислени начинания могат да се родят в неформална обстановка и подстрекават младите и не толкова младите хора да обменят опит, подходи и възгледи в дейностите, които ги вълнуват.
Наричат мястото „лаборатория“, понеже насърчава експерименталното мислене, подпомага развитието на нови практики и умения. Лаборатория, чиято дейност за сферата на дигиталното и социалното предприемачество е не по-малко значима, отколкото на една химическа такава за медицината.
Софийската лаборатория е част от мрежа от подобни лаборатории в други европейски градове.
Пространството е финансирано по проект „Умения за новите поколения”, който се изпълнява от Дирекция „Европейски програми и проекти“ на Столична община и Асоциация за развитие на София и е финансиран от програма ИНТЕРРЕГ „Дунав“.
Приоритетни за SofiaLab са събития, които следват и прилагат философията на четворната спирала – Quatruble Helix – т.е. такива, които са резултат от партньорство между институции, бизнес, научни и граждански организации; събития, свързани с участие на София в европейски инициативи (европейски тематични дни и седмици, които се провеждат едновременно във всички държави, членки на ЕС); събития, които подкрепят двата приоритета на стратегията на интелигентна специализация на София – цифрови технологии и иновации в културата, с целева група и/или преобладаващи участници на възраст между 15 и 29 години.
Всички приоритетни събития се провеждат в SofiaLab безплатно.
Във филма „Съзряване“ Джени казва, че действията са характер и ако не вършим нищо, ще си останем никои.
За да добиете представа какво точно се случва в SofiaLab, ще ви дадем няколко примера от събития. Например, Консултативен съвет по политиките за младежта, заедно със зам.-кмета на Столична община – доц. д-р Тодор Чобанов, общински съветници, представители на читалища и куп други будни млади хора. Заседанието им беше на тема „Младежки пространства“, в което младите хора се чувстват признати, сигурни, поканени да създават събития и свободни да правят инициативи, без да бъдат съдени. Място, в което се събират да осъществят идеите си. Младите хора решават дали да правят събитията сами или да поканят някой да ги ръководи. Това е място за развитие. Такова между другото е и SofiaLab.
След не особено дълга, но пък наситена дискусия, участниците решиха да изготвят становище към проектозакона за читалищата, с което да стимулират читалищата да работят и като младежки пространства. Идеята е това да се случва на принципа „финансиране срещу дейности“. Надяваме се, че съвсем скоро тази практика ще влезе в сила и в читалищата ще кипи все повече и повече дейност, развиваща умения у младите хора.
Само два дни по-късно се проведе обучението за фондонабиране на УНИЦЕФ България за „Шампион на децата“. Млади, усмихнати момичета, събират средства под формата на СМС-и от благодетели, с цел благотворителност. Те ще бъдат шампионите на децата – млади дами, които вярват в мотото „Всяко дете има право да живее, да просперира и да развие своя пълен потенциал – за един по-добър свят.”
Уикендът на същата седмица не беше по-малко интересен. Ден, преливащ от емоции. Децата на негово превъзходителство, посланика на Кралство Дания – Сьорен Якобсен си играха заедно с деца, настанени в социални заведения в квартал „Надежда“, в SofiaLab. Дори не просто си играеха, а се учеха заедно да жонглират, да карат колело на една гума (юнисайкъл), правеха пирамида заедно, танцуваха и се смяха. Накратко – социализираха се без оглед на това кой откъде произлиза, какъв е по националност и какви възможности има. Учеха се заедно. Всичко това се случи благодарение на фондацията Миниарт. Те се занимават със Социален цирк, подкрепен по програма „Европа“ – иновационна, социална услуга за най-нуждаещи се групи от хора като младежи, настанени в социални заведения, лица, лишени от свобода, бежанци и хора със здравословни ограничения и увреждания. Посолствата на Скандинавските страни и IWC charity базар застават зад тях и каузата им – интеграция и физическа активност, която цели приобщаване на малцинствени групи хора към обществото и осигуряването им на развитие, самочувствие и социални умения.
През следващата седмица в SofiaLab заедно с Microsoft и техните EduDays (обучителни дни за директори, учители и ученици) и заедно със Стопански факултет на СУ, се проведоха други интересни занимания. Като програмиране на роботи, които вече са част от оборудването на SofiaLab и са на разположение за всеки, който не се страхува да се усъвършенства в областта на програмирането.
След това Европейската банка за възстановяване и развитие представи различни модели за финансиране на проекти в областта на енергийната ефективност и екологията.
Ден по-късно се запознахме с дейността и кампаниите на AEGEE Sofia (например Y Vote – кампания за предстоящите Европейски избори през май 2019, целяща да развие критично мислене сред младите гласоподаватели в Европа, да ги мотивира да гласуват и да ги включи в процесите на вземане на решения на Европейско ниво чрез методи на гражданското участие), после тук се състоя Кръгла маса по проекта ИНТЕГРА, финансиран от Фонда за убежище, миграция и интеграция на Европейския съюз, който цели интеграция на хората от трети страни, а сега предстои Щедрият вторник на фондация Bcause и събития, свързани с месеца на мигранта.