Висок и снажен, колкото двама души, приличаше на минаре – така определяли едно време Момчил войвода. Легенди се носят за него и до ден-днешен, а спомен за неговото величие може да бъде усетен и днес, в Родопите, на Момчиловата крепост.
Тя се извисява над село Градът – малко родопско селце, в близост до Смолян. Крепостта е достъпна, има изграден чудесен път до нея, с който може да стигнете с автомобил и след това да я обходите надлъж и нашир. Изградена е по времето на император Юстиниан I, който е управлявал около 527-565 г. Укрепителното съоръжение е наследник на скално светилище от края на V хил. пр. Хр. Ако сте решили да почивате в Пампорово и се чудите какво да правите – вече сте били на кулата Снежанка и сте видели Орфеевите скали и искате нещо подобно, но с повече адреналин, то разходка до Момчиловата крепост е чудесна идея. Имайте предвид обаче, че ви чакат доста изкачвания. Хубавото е, че има изградени стълби по пътя нагоре и парапети. Но ако сте на почивка в летния сезон, се въоръжете с шапки, крем против слънце и много вода, тъй като крепостта е построена на много високо място(1200м.) и си пече доста.
Има беседки, по пътя нагоре, където можете да отдъхнете. Можете да си направите пикник и да похапнете, преди да се качите и насладите на красотата. Разположена е на висок скалист връх с надм. вис. 1215 м, с отлична видимост във всички посоки, заемащ стратегическо място по долината на р. Черна.
Предполага се, че укреплението е построено през VІ в. като част от системата крепости против варварските нашествия от север. Като такава тя има пряк визуален контакт с крепостите в м. Турлук над Смолян и „Кечикая” над гр. Рудозем. Просъществувала е сравнително кратко време – това е видно от тънкия и неравномерен пласт от това време. Късноантичната крепост била опожарена при някое от славянските нахлувания. Стената е зидана от средно големи ломени камъни, споени с бял хоросан. Дебелината й е 1,30 м. Градена е директно върху скалната основа, без допълнително всичане. На две места по трасето стената прави чупки – една лека на югоизток и една с ъгъл 135 градуса на юг, на 5 м северозападно от края на проучения терен. В последните 5 м на югоизток и в един скален участък на 10 м източно от началото на изкопа зида е изцяло разрушен, личи само хоросановата подложка върху скалата.
Резултатите от археологическото проучване на Момчилова крепост потвърждават информацията от изворите – тя може да се отъждестви с крепостта Повисд, на която Момчил е бил назначен за управител.
Преобладаващата оценка е, че Момчил е български герой, първа жертва в борбата на балканските владетели срещу турското нашествие и неговата безспорна храброст е пример как трябва да се защитава народ и държава.
Има и мнения, които го определят като авантюрист и разбойник, лавиращ в политическата обстановка и следващ собствените си интереси.
Със своята храброст и героична смърт Момчил се прославя по цялата българска етническа територия и става герой в много песни от българския и сръбския епос.. В народното съзнание той става олицетворение на владетеля, който българите искат да имат – силен, смел и готов да се бие със завоевателите. А гледките от крепостта са наистина внушителни. В днешно време тя се използва и за туристическа атракция като вечерно време се прожектира филм на стените ни. Ако ви е страх от високо, това изживяване би било истинско предизвикателство за вас. Но пък си струва риска! Не пропускайте на тръгване да спрете в туристически център в самото начало. Там любезна родопчанка ще ви разкаже много за Момчил войвода и крепостта. Можете да си направи сами монета, като я изсечете в специален уред за тази цел, който е автентичен и е голяма веселба, особено за по-младите мъже. Изпитание на силата и чувството им за хумор в едно. Уредът се нарича „ковашка преса” – освен че е елемент от експонирането на съществуващата ковашка работилница, тя показва типичен онова време занаят, като предоставя възможност на всеки желаещ да усети сам спецификата на ковашката дейност, като изкове на място собственоръчно монета, като сувенир от крепостта.