Местенето на стрелките два пъти в годината е задължително и доста неприятно упражнение за повечето българи. Преминаването от лятно часово време към зимно и обратното влияе доста стресиращо за организма.
Затова все по-често се повдига въпроса дали не е по-добре да се спре местенето на стрелките на часовника.
В последните години дискусиите по темата са ожесточени, като в повечето случаи предизвикват спорове. Работодатели, граждански движения, лекари – повечето са на мнение, че правителството трябва да вземе решение и да отнеми смяната на времето. Както например се случи в Русия през 2010 г., когато Владимир Путин отнеми местенето на стрелките на часовника.
И явно всички тези аргументи са стигнали и до премиера на България Бойко Борисов.
С решение на Министерски съвет от последното заседание се казва, че от 1 април 2016 г. в България няма да местим стрелките на часовника повече. Министър-председателят е последвал примера на Путин с аргумента, че е безсмислено за икономиката ни да сменяме времето, а и така българите се побъркват.
Новината потвърди и Ани Алашка, ПР на БСК, която дори бе сформирала Фейбсук група „Не местете стрелките“. Пред LittleBG Алашка заяви: „Крайно време беше!“
И ако все пак сте повярвали на нашата първоаприлска шега, то се надяваме наистина да ви съобщих тази новина, не само на 1 април. Честит Ден на лъжата, скъпи читатели!
И въпреки че е Денят на лъжата, ето и още подробности за смяната на времето:
Идеята за смяна на времето първо хрумва на Бенджамин Франклин. Той пише писмо до редактор на вестник „Парижки журнал“ през 1784 г. Той предлага на парижани да стават и да си лягат по-рано.
За пръв път сериозно то е предложено от Уилям Уилет в „Пилеене на дневна светлина“, публикувана през 1907 г. Той не успява да убеди британския парламент да го приеме, въпреки наличието на значително лоби.
Идеята за лятно часово време за пръв път се въвежда на практика от германското правителство по време на Първата световна война в периода 30 април – 1 октомври 1916 г.
Скоро след това във Великобритания са последвали примера, като в началото въвели лятно време от 21 май до 1 октомври 1916 г.
Лятното часово време е въведено в България на 1 април 1979 г.
От 1999 г. лятното часово време продължава до четири часа в последната неделя на октомври, когато часовникът се връща с един час назад.
Преместването на стрелките с час назад, когато се връщаме към астрономическото време, намалява риска от инфаркт, а преминаването към лятното време го увеличава, твърдят шведски учени от Каролинския институт.
119 държави местят стрелката на часовниците всяка пролет и есен. Има и страни, които не го правят – Япония, Китай, Сингапур, Естония, Узбекистан, Таджикистан, Туркмения, Казахстан.