Новини от и за България
  • Малка България
  • Българи юнаци
  • Стара планина
  • BG Открития
  • Новини
Стара планина

Перперикон – мистиката около древното светилище в Родопите

от LittleBG 29/03/2017
от LittleBG 29/03/2017 1,8K прочитания
1,8K
Споделете:

Перперикон

Перперикон е археологически комплекс в Източните Родопи. Предполага се, че това е древнотракийско, обгърнато в мистика, светилище на Дионис, състоящ се от голямо мегалитно светилище с паметници от античността и средновековна крепост.




Перперикон е обитаван още в епохата на Халколита, преди около 8000 г. и достига разцвета си през късната Античност, когато е градски център в рамките на провинция Тракия на Римската империя.

Всъщност археологическият обект заема скалист връх, разположен югозападно от с. Горна Крепост, наричан от местното население „джин тепеси“ – в превод от турски „върхът на боговете“, и на 15 км североизточно от днешния град Кърджали.

Разкопките на обекта започват през 2000 г. и са съпроводени от много спорни моменти касаещи археологическото проучване, консервацията, опазването и експонирането на обекта. Площта на целия комплекс е около 12 кв. км.

Светилището се извисява на скален връх с кота 470 м, край което тече Перперешката река, вливаща се в намиращия се наблизо язовир “Студен кладенец”. По поречието на реката са разположени археологически обекти от различни епохи, подредени около естествения център Перперикон.

Скалното светилище представлява огромен планински масив, в който всяка педя от скалната повърхност е била изработена от човешка ръка.

Перперикон

Перперикон се състои от четири основоопределящи части, представляващи съвършена композиция от новокаменната епоха:

-Мощна крепостна стена.

-Акропол- изграден от огромни каменни блокове, разположен в най- високата част на хълма.

-Дворец- изсечен в скалите и заемащ площ от 10 000 кв.м.

-Северно и южно предградия- представляващи малки улички в скалите, жилищни сгради и храмове.

Хилядолетия назад Перперикон е приютявал различни поколения, оставили отпечатък върху скалите.

В новокаменната епоха (края на VI век- началото на V век пр.н.е.) Перперикон е представлявал оголен скален масив. Характерно за тези скали е, че са по-меки и податливи на климатични условия (изветряне, водна ерозия вследствие на силни дъждове и влага), както и по-лесни за обработка от хората, които не познавали сечивата, затова са оставяли скалната обработка на природните стихии- вода, вятър, дъжд.

Така за Перперикон се заговорило не като за селище, а за обожествена скала. В по-късен етап, усъвършенствайки сечивата, римляните и траките отнемали все по- големи повърхности от скалните масиви и претворили камъка в крепостни стени, зидовете на които са създадени без никакъв свързващ материал. Перперикон преживява своя първи разцвет с Троя и Микена.

Перперикон

От този период са и хилядите скално изсечени паметници, представляващи олтарни ниши, канализационна система, гробници. Някой от каменните олтари са се използвали за жертвоприношения, както на животни, така и на хора. В най-източната част на храма е издялана фигура на лъв, изправен на четирите си крака. Значително количество керамика от късната Енеолитна епоха е намерено в района на старите рампи за пръст – факт, показващ, че светилището е основано и функционирало през втората половина на Енеолита.

Свещеният хилядолетен град е унищожен от османските турци в 1362 г. и жителите му са отвлечени в робство. След няколко десетилетия мястото напълно запустява. В края на XIX в. Константин Иречек съобщава за средновековната крепост Хиперперакион (Перперикон), макар лично да не е посещавал местността.

Основна информация за светилището дава гръцкият историк Херодот. В описанието си за храма на Дионис, гръцкият историк Херодот специално се спира на прорицалището към него. Според летописеца то било равно по слава на светилището на Аполон в Делфи, а оракулът гадаел не по-зле от елинската прорицателка.

Перперикон

От антични анали сочат, че в родопския храм на Дионис са извършени най-малко две изключително съдбоносни за човечеството предсказания. Александър Македонски разбрал там, че ще завоюва познатия свят от Египет до Индия, а римляните – че ще станат световна империя. За получаване на пророчеството е прилаган т.нар. винено-огнен обряд, при който се гадаело по височината на лумналия огън, след като върху олтара е излято виното.

Легендите за Перперикон

Един от най-популярните древни герои е Орфей, роден някъде в пределите на Тракия. Според създадената вече в гръцката митология версия той е син на речния бог Еагър и музата на поезията Калиопа.

Великолепен поет и певец, Орфей си съперничил дори с бога намузиката и песните, Аполон. Невероятният му глас омайвал всички живи същества, а по време на похода на аргонавтите за златното руно заглушил опасната песен на сирените и спасил героите. Орфей често се изобразява с китара или лира, от чиито струни изтръгвал вълшебни звуци, каращи горските животни да вървят подир него; скали и планини да се движат; дивите зверове да лягат в краката му, пише perperikon.bg.

Пак от гръцките митове е известна драматичната любов на поета към прекрасната дриада Евридика. Ухапана от отровна змия, красавицата умира в деня на тяхната сватба. За да я спаси, Орфей слиза в подземния свят на бог Хадес и трогва всички с тъжните си песни. Той успява да убеди господаря на душите да му върне любимата, но на връщане не спазва условието да не я поглежда до дневната светлина, заради което я загубва завинаги.

Този епизод е пряко свързан със смъртта на Орфей. Той вече пренебрегвал женската красота, заради което е убит от жените-вакханки по време на мистериите в чест на бог Дионис. А това събитие навежда към по-ранното ниво на митологизиране на Орфей. Защото със сигурност се знае, че той е от тракийски произход и е играел важна роля в слабо познатата тракийска религия. Не случайно в античното изкуство Орфей винаги се изобразява в тракийски дрехи, а целият му живот преминава в земите на траките. Изглежда, че в тяхната митология той по-скоро е бил жрец и магьосник, надарен със свръхестествени възможности. В съвременната наука се смята, че героят е вдъхновител на цяла философско-религиозна система, получила името орфизъм.

Приема се, че тя възниква в Тракия между края на второто хилядолетие и 9-8 в.пр.Хр. По-късно доктрината се разпространява в Гърция и средиземноморския свят. Привърженици на орфизма били дори много от римските императори. Това е чисто аристократична концепция, основана върху дионисиевите мистерии. В древността тя се е предавала изключително чрез устния епос, оформил необходимите предпоставки за появата на образа на царя-първородител; на царя, осигуряващ плодородието; на царя-жрец и антроподемон; на съвършения и безсмъртен цар, бог на себе си и първожрец за своя народ=

Перперикон

Орфическите мистерии се правели само от посветени, а това били единствено неженени мъже. Те били наричани а-бии(т.е. не-жизнени), защото не водели нормален и обикновен живот. Тайнствата ставали в затворени общества и скрити места, недостъпни за погледа на останалите хора(скали и пещери, с каквито изобилстват Източните Родопи, Странджа и Сакар). Те били придружени с хорови песни и мимически игри. Кулминации представлявали символичната смърт на царя-жрец, отъждествявана с разкъсването на Дионис от титаните, и също символичното зачатие на богинята-майка, даващо началото на живота. Първата се осъществявала чрез кръвната жертва на бик, кон, козел, а понякога и хора. Зачатието пък се реализирало с масово съвъкупление на мъже и жени, накарало Херодот да обвинява траките в полова разпуснатост. По-късно орфическите тайнства се олицетворяват от разюзданите вакханалии в чест на бога на виното и веселието Дионис.

Перперикон е един от стоте национални туристически обекта в България, който в последните години се сдоби с особена популярност. Целогодишно се посещава от хиляди туристи. За древния град Перперикон не може да се разкаже, той трябва да се посети и да се усети магията и мистиката на Древността, съхранени в откритието, наречено Перперикон.




*Материалът е подготвен от Веселина Николова. 


Споделете:
0 коментар
LittleBG

Предишна публикация
Пещерняци откриха най-дълбоката пещера в България
Следваща публикация
1 милион българи са депресирани

Подобни публикации

Колко стълби трябва да изкачите до паметника Шипка?

Най-популярните курорти по Северното ни Черноморие

7 места в България с басейни с топла минерална вода

Най-популярните курорти в България

Кой е най-дългият град в България?

Боровец – най-доброто място на света да се научиш да...

10 планински хижи, до които ще се доберете лесно и...

11 снимки от България, които сякаш са от приказките

Неземната красота на България в 18 снимки

Оставете коментар Отказ

Запазете моето име, имейл и уебсайт в този браузър за следващия път, когато коментирам.

*КАТО ИЗПОЛЗВАТЕ ТОЗИ САЙТ, ВИЕ СЕ СЪГЛАСЯВАТЕ С НАСТОЯЩИТЕ УСЛОВИЯ ЗА ПОЛЗВАНЕ.

Последвайте ни:

Последвайте ни:
Booking.com

Най-четени:

  • 1

    Българка откри напитка, която лекува диабета завинаги

  • 2

    Колко стълби трябва да изкачите до паметника Шипка?

  • 3

    Рецептите на баба Ванга, които лекуват всяка болест

  • 4

    Отвара от тези листа ще ви излекува от диабет

  • 5

    Пускат на пазара нов вид български домат

  • 6

    Поправят учебниците по история: България е създадена през 165 г.

  • 7

    Най-популярните курорти по Северното ни Черноморие

Социални мрежи:

Facebook Pinterest
  • Facebook
  • Pinterest
  • ПОЛИТИКА ОТНОСНО БИСКВИТКИТЕ
  • СТАНИ АВТОР
  • Реклама
  • ЕКИП
  • ЗА НАС
  • АРХИВ

Проектиран и разработен от LittleBG.com @2015-2023

Новини от и за България
  • Малка България
  • Българи юнаци
  • Стара планина
  • BG Открития
  • Новини