Каквото влезе в пещера Дяволското гърло – не излиза!
Тази легенда разказват и до ден-днешен местните в Родопите. Но дали е така и защо – разберете сами, когато отидете на място!
Едно е сигурно – посетите ли я веднъж, ще се връщате отново и отново. Тази пещера не е като никоя друга – тя завладява в двете крайности – или много ще ви привлече и няма да искате да си излезете от нея, или в момента, в който влезете, ще искате веднага да излезете, защото ще имате странно чувство. Дали е страх, или просто дискомфорт от влагата и факта, че се в пещера – няма значение! Няма как да останете безразлични!
Ако сте от тези, които са завладени от пещерата, ще усетите чувство на спокойствие, тишина, въпреки че вътре е изключително шумно, и най-вече – чувство на успокоение.
Шумът се чува, още преди да влезете в самата пещера. На входа й – изкуствено прокопан тунел, дълъг 150 метра, ще ви посрещнат за кратка беседа и туристическите екскурзоводи. Те ще ви разкажат няколко любопитни факта за пещерата. Като мистериозното изчезване на 350 кубика дървен материал при голямо наводнение в близките години (през комунизма). Нито една треска не е намерена. Оттам и легендата, че каквото влезе в пещерата, не излиза. В момента се влиза от изхода й, а се излиза – от входа й.
Двама алпинисти загиват в опит да разберат какво се случва, че всичко, пуснато в реката, изчезва мистериозно. Любопитно е, че пещера Дяволското гърло е включена в списъка на най-страшните места в света на 42 място. И не без основание. Ако се чудите защо се казва Дяволска, според екскурзоводите, защото на входа й има скала, приличаща на глава на Дявол или направо можете да видите самия Дявол. Но името й напълно й подхожда, не само заради странните форми в нея. Има нещо наистина дяволско в нея. Влезете ли веднъж – ще я сънувате дълго…
А като влезете в самата пещера, а имено – в Бучащата зала – ще разберете сами защо се нарича така – наистина е много „бучащо“ вътре…, внимавайте, защото е доста влажно и хлъзгаво. Постоянната температура е 8 градуса – затова, облечете се добре, хладно е! Пещерата не е дълга, малко повече от метър, но пък доста грандиозна. В нея може да се побере цялата катедрала „Св. Александър Невски“.
Пропастта, от която се е образувала Дяволското гърло, е много красива. Именно там има и сифон, от който се образува и бучащият непрестанен звук. Тук водата пада от над 150 метра височина.
След Бучащата зала пътеката продължава към входа на пещерата и минава покрай изворче – малко място в скалата, в което се събира вода. Тъй като именно тук може да се види образа на Богородица, мястото се използва за хвърляне на монети и намисляне на желания. Хубаво е да си измиете очите с водата 3 пъти и да си пожелаете нещо – ще се сбъдне! А мястото е доста магично – тук се преплита божественото и дяволското в едно – странна симбиоза, запазена в годините от хората!
Пещерата продължава с още няколко малки панорамни площадки. И тук започват стълбите – около 300 на брой. Качвайки се по тях нагоре, ще излезете на входа на пещерата. Но ако обаче не сте добре подготвени физически или ви е обвзело дяволското чувство, не се изсилвайте да ги катерите. Просто се върнете по „пенсионерската алея„. Така наричат екскурзоводите пътя наобратно, ако решите да не се качвате по стълбите.
Честно казано, за по-възрастни хора, и стълбите не са много страшни. Даже, са много красив и вълнуващ вариант за изход от пещерата. Усещането определено е друго, ако минете по тях. Погледът към пещерата и самото усещане е друго. Затова ви препоръчваме да пробвате и двата варианта и сами да прецените.
И подобно на Орфей, който тръгнал да търси Евридика, не се обръщайте назад, докато се катерите по стълбите нагоре. Легенда разказва, че Орфей слязал в подземното царство при Хадес, за да го помоли да върне починалата му любима. Богът му обещал, но при едно условие – да не се обръща назад по пътя. Ако го направи, Евридика ще остане завинаги долу. Но Орфей не издържал и се обърнал да види дали Евридика го следва и дали е зад него и Евридика изчезнала завинаги!
И както се шегуват екскурзоводите, разказвайки весела история за един дядо, който попитал дали ако се обърне, бабата му ще изчезне, ви съветваме да не опитвате :) Особено докато се катерите по стълбите :)
Входът на пещерата е 5 лв. на възрастен, така че може да я посещавате често. Имайте предвид, че беседите започват на кръгъл час. Не бързайте, защото до пещерата се стига през Триградското ждрело и пътят е осеян с много заводи и е много тесен. Движението е в едно платно, а често се случва да трябва да се разминете с кола или камион насреща. Струва ви се доста тясно, но е напълно възможно разминаването. Просто карайте по-бавно и по-внимателно!