За пръв път в историята на европейските институции изложбено пространство в Европейския парламент (ЕП) ще носи името на българин. Това е политикът, дипломат и финансист Атанас Буров.
Инициативата е изложбеното пространство в основната сграда на парламента да носи името на Атанас Буров. Процедурата по преименуването продължи около половин година, като финалното решение е новото име да бъде дадено на изложбено пространство в сградата на ЕП в Брюксел.
„Това е признание за ролята и мястото на България и българския народ в Европа. Нашата страна от повече от десетилетие е горда и отговорна членка на европейското демократично семейство, от което комунистическата диктатура ни откъсна в продължение на 45 години. Като ротационен председател на ЕС през първата половина на тази година България демонстрира политическо лидерство в момент на дълбока несигурност в бъдещето на европейския проект“, заяви Андрей Ковачев.
Официалното откриване на изложбеното пространство е предвидено за началото на 2019 година.
Атанас Буров е министър на търговията, промишлеността и труда през 1913 и през 1919 – 1920, както и на външните работи и изповеданията през 1926 – 1931. Считан е за една от най-влиятелните фигури в българския политически живот през първата половина на 20 век, а заради политическите си речи и въвеждането на модерни за времето си европейски практики на българска почва е наричан „идеолог на българската буржоазия“.
Един от най-значимите му успехи е, че успява да извади България от международната изолация след Първата световна война и националната катастрофа, която страната преживява. Благодарение на Буров България е сред малкото държави, които дори получават намаление на военните си репарации.
След съветската окупация на България на 9 септември 1944 година Буров е осъден от т. нар. Народен съд и заради това, че се противопоставя на терора на БКП, бива интерниран в Дряново, а впоследствие е изпратен в концентрационния лагер край Дулово. През 1954 година на 79-годишна възраст Атанас Буров издъхва в Пазарджишкия затвор.