10 г. Асоциация на българските училища в чужбина – възродител и посланик на съвременна България по света 2007-2017. Под този надслов премина конференцията на Асоциацията на българските училища в чужбина, която се проведе в СУ „Климент Охридски“.
„Съхранението и разпространението на българския език зад граница е условие за запазване на българската идентичност. Предизвикателствата на съвремието и глобалният свят изискват държавна позиция в негова подкрепа“, каза вицепрезидентът Илияна Йотова, която присъства на юбилейната годишна конференция. Според нея политиката към българските училища извън граница не може да се изчерпи само с признание или финансови средства, необходими са диалог и ангажимент.
„Време е да помислим с отговорност за статута на тези училища, за условията на работа, за мотивирането на учителите, които не само се борят за запазване на българското самосъзнание и за разпространението на българската култура зад граница, но и са залог един ден техните ученици да се върнат в България“, каза вицепрезидентът.
Илияна Йотова се обърна към нашите сънародници, които живеят извън територията на страната. „Знам колко ви е трудно да пазите автентичния български дух и тази важна мисия никога не трябва да се забравя“, посочи вицепрезидентът.
Илияна Йотова изрази своята убеденост, че е наложително утвърждаването на българския език като матуритетен в страните, където живеят големи общности наши сънародници и приравняването му към общата европейска езикова рамка.
Вицепрезидентът подкрепи идеите за създаване на Институт за български език „Иван Вазов“ и за създаване на Национален комитет в подкрепа на петицията за признаване на българския език за матуритетен.
„Не трябва просто да имаме вярата, че нашите деца ще се върнат тук, а да обединим усилията на всички институции българският език да стигне до тях и да работим упорито за това, да имаме подготвен и успешен модел и условия, с които да ги посрещнем“, каза Илияна Йотова.
Вицепрезидентът предложи организацията да се включи със своя концепция в отбелязването на Вазовите празници в Сопот през следващата година. Според членовете на асоциацията българският език е наше интелектуално богатство, с него можем да се гордеем и заслужава да бъде обща кауза на българската държава. По техни думи предстоящото европредседателство на България е подходящ момент тази цел да бъде поставена на дневен ред.
„За нас е много важна държавната подкрепа и ангажирането на институциите на всички нива за признаване на българския език в ЕС като матуритетен език“, посочиха още от Асоциацията на българските училища в чужбина и призоваха запазването на българския език и самосъзнание да не остава само усилие на българите зад граница.
Вицепрезидентът Илияна Йотова и членовете на Управителния съвет на организацията се обединиха около становището, че е необходима дългосрочна стратегия за българите в чужбина. „Задължителна е национална и координирана политика за тези, които се връщат в България, за българите по произход и за тези, които искаме да върнем“, каза Илияна Йотова.
По думите на вицепрезидента в последно време има интерес за завръщане на сънародниците ни от чужбина в България не само от страна на държавата, но и от страна на българските предприемачи. „Как да си помогнем взаимно е въпрос на добри решения“, допълни Илияна Йотова.
По време на срещата вицепрезидентът и представителите на организацията обсъдиха също инициативата за осигуряване на възможността българските деца от чужбина да държат българска матура, каквато държат учениците в България, както и идеята за модел за адаптация на деца, които идват от чужбина в задължителна училищна възраст.