Той е на 38 г. и е професионален готвач. Момчил Русанов се занимава с готвене от 1999 г. Работил е в изискани ресторанти като ресторант Грозд, ресторант ЕГО, хотел Анел, а в момента работи в Бар-грил Фреди.
Срещаме ви с него, за да му зададем няколко въпроса за храненето, българската традиционна кухня, вкусовете на българите, Димитровден и… още нещо.
Как се запалихте по готварството?
Не си спомням как точно съм се запалил по готвенето, но може би съм се запалил от това, че винаги съм бил чревоугодник и може би от това, че съм искал да угодя на собствените си желания по отношение на храната.
От кога готвите?
Бях ученик. Не си спомням в кой клас точно.
Кое беше първото нещо, което сготвихте? Успешен ли беше първият опит?
Една лятна ваканция бях сам вкъщи, родителите ми бяха на работа и си спомням, че сготвих картофена яхния. Като за пръв опит беше добре. Спомням си, че всички хапнаха.
От кого сте се учили да готвите?
Имал съм късмет да работя с доста талантливи готвачи и мисля, че от всекиго съм взел по нещо.
Какво обичат да ядат българите?
Мисля, че през последните 4-5 години българинът започна да променя трапезните си навици. Мазните пържени картофки и панирани и пържени хапки започнаха да отстъпват на ястия, приготвени с по-малко мазнина на пара и тн.
Коя е най-хубавата българска гозба?
Като готвач мога да кажа, че няма лоша гозба – има лошо приготвена гозба.
Вашето любимо българско ястие е…?
Не мога да кажа, че имам любимо ястие, но харесвам много неща от българската национална кухня. Харесвам пълнени чушки, мусака, боб с наденица.
Как се е променил българския вкус с годините? Измести ли Макдоналдс гювечето?
Българският вкус се променя с времето и това е нормално. Всеки има достъп до интернет и телевизия и всички знаем какво готвят французи, италианци, цяла Европа, че дори и Латинска Америка. Българинът все повече експериментира и се научава да използва нови техники на готвене. Младото поколение, повлияно от стотиците икономически трикове, се поддава и консумира, налаганата с неспиращи реклами вредна храна. Като уточнение бих добавил, че едно гювече се приготвя от истинско месо, а един хамбургер – само от смлени и изкуствено овкусени субпродукти. Така, че едва ли има човек, които би предпочел по некачествена и нездравословна храна.
Мислите ли, че храната отразява историята на една нация? Какво пише в нашата?
Това на пръв поглед изглежда точно така, но ако се замислим каква вековна история имаме, ще си дадем сметка, че българската кухня е изграждана стотици години и е събрала едни от най-богатите и вкусни рецепти.
Определено историята има огромно влияние върху кухнята на един народ. Не малко са примерите за това. Голяма част от добрите готвачи у нас наричат нашата кухня Балканска (б.а Балкански полуостров). Това е така заради войните, поробванията и налагането на чуждата култура, бит и съответно храна. Смесването на нациите в историята е обогатило както гените, така и хранителните традиции.
В това отношение нашата история е запазила доста разнообразни рецепти. Срещат се доста обикновени рецепти, които несъмнено показват бедния и потиснат начин на живот, който е преживял българинът.
Затова в нашата кухня можем да открием рецепти, повлияни от други култури и традиции. В съвременния глобален свят българската кухня започва все повече да се смесва с италианската, френската и другите европейски кухни.
Останаха ли хубави продукти в България?
Хубави продукти в България се намират, но все по-рядко те са български. Заради това, че сме най-бедната страна в Европейския съюз и имаме доста нисък стандарт на живот, българските производители са принудени да произвеждат евтини и съответно – не толкова качествени продукти, но за сметка на това на нашия пазар се намират продукти от цял свят, които разнообразяват кухнята на българина.
Коя е любимата ви рецепта?

личен архив
Имам много любими български рецепти и трудно бих могъл да отлича някоя.
Димитровден е – предложете българско ястие за нашите читатели – имайте предвид, че повечето от тях живеят от години в чужбина и с години не са опитвали българска гозба….
Според българските традиции на Димитровден се готви петел за именника и кокошка – за именничката. Предлагам ви една съвременна българска рецепта за петел за Димитровден.
Петел за Димитровден
Необходими продукти
1 петел
250 гр моркови
250 гр кромид лук
1ОО гр целина
5 скилидки чесън
150 гр домати от консерва
100 м.л. червено вино
150 гр краве масло
3-4 стръка мащерка
7-8 зърна черен пипер
Начин на приготвяне
Измийте добре и почистете петела и го разчленете на порции. Тъй като той е по-възрастен от всяко пиле, което сме свикнали да готвим в ежедневието, се предполага, че ще му е нужна по-дълга термична обработка. Затова използвайте тенджера под налягане.
Поставете месото в тенджерата и прибавете морковите, лука, целината, 2 скилидки чесън, черния пипер и сол на вкус. Добавете вода до максимума, който позволява тенджерата и варете 1 час на умерен огън. След това изчакайте тенджерата да изстине и я отворете.
Извадете внимателно парчетата месо и ги оставете да се отцеждат върху кухненска хартия или кърпа. Докато месото хубаво се охлади, пригответе сос. В тенджерата, в която сте сварили петела, е останал бульон и зеленчуци. Внимателно с лъжица или малък черпак се опитайте да отделите мазнината от повърхността на бульона. След това прибавете червеното вино и доматите и оставете да къкри на тих огън около 20 минути, без да похлупвате тенджерата.
След това пасирайте и прецедете през ситна цедка. С помощта на лъжица, втривайте сместа в цедката. Получената течност върнете на котлона в малка тенджера или касерола, изчакайте да заври и прибавете 2-3 студени парченца васло-30-40 гр. Разбъркайте добре докато маслото се разтопи и сосът е готов.
Охладените парчета месо поставяме в тавичка заедно с три скилидки чесън и мащерката. Останалите около 100 гр масло нарязваме на кубчета, така че върху всяка порция месо да можем да сложим кубче масло.
В предварително загрята фурна запечете петела за около 10 минути, докато придобие златист цвят. Сервирайте месото обилно полято със сос. Гарнирайте с картофено пюре, запечени картофи или ориз.
Коментарите са затворени.