През 2017г. първото по рода си за Европа състезание EJOI (Европейска младежка олимпиада по информатика) ще посрещне млади състезатели от цяла Европа, които ще покажат знания и умения в дисциплината.
Събитието, инициирано от проф. Красимир Манев – президент на Международната олимпиада по информатика, ще бъде осъществено в партньорство на СРООПН и МОН.
„България е един от лидерите на всички времена в ранг листата на международните състезания. Изключителните успехи на българските олимпийци и техните ръководители са предпоставка за едно голямо събитие за Европа, което може да бъде реализирано у нас.
То несъмнено ще затвърди силните позиции на България в областта на състезателната информатика в международен план“, разказа председателят на организационния комитет на EJOI, Елена Маринова, допълвайки, че олимпиадата ще се осъществи в София от 7 до 13 септември.
По време на официалното събитие беше анонсирано и основаването на алумни мрежата на олимпийските състезатели. По този повод приветствия отправи Дико Михов, носител на златен медал от Международната олимпиада по математика 1984 г., който да даде пример на алумните със своята подкрепа и съпричастност към работата с талантливи ученици в България.
„Националната олимпийска конференция по природни науки и иновации отново събра академични учени, учители, ученици и ръководители, които успяха заедно да обсъдят развитието на подготовката на българските състезатели през последните години и да планират прилагането на успешни методи и практики за постигане на по-високи резултати в състезателната дейност на българските ученици”, обобщи двудневното събитие президентът Росен Плевнелиев, който за втори път е патрон на Националната олимпийска конференция по природни науки и иновации.
Държавният глава изтъкна устойчивата система за откриване и развитие на таланти в различните направления, която работи успешно през последните десетилетия.
През 2016 г. участниците от националните олимпийски отбори по природни науки – младежи на възраст 14 – 19 години, са завоювали за България 73 медала, сред които: 9 златни, 27 сребърни, 37 бронзови, както и 6 почетни грамоти. „Няма по-добра инвестиция от подкрепата на олимпийските ни отбори по природни науки. Вярвам, че участието на тези деца е безценен опит. Надяваме се тези успехи да продължават още дълги години“, сподели Наталия Митева, програмен директор, „Образование и библиотеки“, Фондация „Америка за България“.
Сред последните големи успехи е завръщането на олимпийския отбор по астрономия, който пристигна от Индия с един сребърен, два бронзови медала, две почетни грамоти, както и златен медал в отборния тур на олимпиадата.