България попадна в ужасна класация – топ 10 най-лоши държави в ЕС да се родиш. У нас е най-зле да се живее, защото има 156% излишък на емисии на CO2 спрямо целите за 2030 г.
Това показва анализ на Световната здравна организация (СЗО), УНИЦЕФ (Unicef) и медицинско списание The Lancet
България се нарежда на 45 място в света, като заема първо място в топ 10 в ЕС. Следва ни Литва, която е на 41 място в света. Третата сред най-лошите държави в ЕС да се родиш е Латвия. Там емисиите са с 36% по-високи от целите за 2030 г. На 4 място е Полша и 33-то най-добро място в световен мащаб за раждане. Гърция е петата най-лоша държава от ЕС, следвана от Словакия, Унгария, Хърватия, която има нисък резултат по отношение на устойчивостта. Италия е на 10 място сред най-лошите страни в ЕС и 26 място в световната ранглистата. Преди нея е Естония, чиито въглеродните емисии са с тревожни 458% по-високи от целевите нива до 2030 г. В световната класация е № 27.
Според последните данни обаче никоя държава в света не предлага на едно дете шанс както за здравословно възпитание, така и за добра среда за бъдещето му. Анализирани са и сравнявани фактори като здраве, образование и хранене в глобален индекс от 180 държави, уточняват от yahoo.com.
Докладът, озаглавен „Бъдеще за децата на света?“, показва, че прекомерните емисии на въглерод, особено от по-заможните страни, заплашват бъдещето на всички деца
Индексът показва, че най-добрите шансове за оцеляване и благополучие имат младежите, които живеят в Норвегия, Република Корея и Холандия. Децата в Централноафриканска република, Чад, Сомалия, Нигер и Мали са изправени пред най-лошите условия.
За да защити младежите по целия свят, докладът призовава за ново глобално движение, водено от и за деца. Препоръките му включват спешно спиране на емисиите на CO2, включване на гласовете на децата в политическите решения и затягане на регулациите на „вредния“ търговски маркетинг.
Ето и класацията на Топ 10 най-лоши държави в ЕС да се родиш:
10. Италия
9. Естония
8. Хърватия
7. Унгария
6. Словакия
5. Гърция
4. Полша
3. Латвия
2. Литва
1. България