На Баба Марта – 1 март, всички българи се закичваме с мартеници. За легендата за произхода на мартеницата знаем – хан Аспарух пръв закичил мартеница, но какво друго има любопитно около този типично български символ?
Предлагаме ви 13 любопитни факта, които (не) знаем за мартеницата:
1. Легендата за произхода на мартеницата
Тя е свързана с прабългарите и хан Аспарух. Вече сме ви разказвали за нея – ако не се сещате, можете да си я припомните тук.
2. Поверията
Според народните поверия мартеницата се свързва с българската дума “март” или със своенравната старица Баба Марта. Тя често си мени настроенията и отразява климатичните промени през месеца. Днес е слънчево, утре – облачно и студено.
3. И в Сърбия и Румъния има мартеници
Мартенската традиция съществува и в южната част на Сърбия, тъй като студеното време си отива през март. В Румъния мартеницата се нарича mărţişor и също е свързана с образа на Баба Марта.
4. Баба Марта и мартеницата
Когато Баба Марта се усмихва, времето е слънчево и топло, ала когато се ядоса, студът се настанява за дълго време и дори може да завали сняг.
5. Защо бял и червен цвят?
Чрез белия и червения цвят на мартеницата българите молят Баба Марта да бъде милостива и зимата да отмине бързо, да дойде пролетта и новият сезон да им донесе богата реколта и здраве.
6. Защо си казваме: „Честита Баба Марта“?
На всеки 1 март българите си подаряват мартеници. Като гривни – на ръцете или със закичени ревери, те си пожелават “Честита Баба Марта”. Това е начин да си пожелаят късмет, здраве и плодородие.
7. Мартеница се подарява, не се купува!
Мартеницата винаги се подарява. Не си купувайте за себе си. Почакайте и някой ще ви подари.
8. Гадаене по времето
Каквото е времето на 1 март, такова ще бъде през цялата година. Ако е слънчево и топло, късметът ще бъде на ваша страна, а ако е студено и мрачно, късмет ще ви трябва.
9. Докога се носи мартеница?
Традицията повелява мартеничката да не се носи повече от даден човек, когато той види първия щъркел за годината. Да я постави под камък и след 7 дни да провери колко насекоми са се събрали под камъка. Ако са много, на голямо плодородие на земите си ще се радва през годината.
10. Къде се оставя мартеницата?
Друго поверие гласи, че мартеницата трябва да се хвърли в река, за да ни върви като по вода.
11. Кой празнува на 1 март?
На 1 март празнуват имен ден Мартин и Мартина и Марта.
12. Избери си ден от март и разбери каква ще е годината ви!
Има и друг обичай. В периода 1 – 31 март. Избираме си един определен ден и каквото е времето на тази дата, такава ще ни е годината. Ако е слънчево, ще имате късмет, ако ли не – ще ви липсва.
13. Защо закичваме мартениците по дърветата?
Много хора закичват с мартеничка клонче на плодно дръвче, като по този начин пожелават здраве на дървото и богат урожай през годината.
Източник: foreigner.bg