Кой е единственият руски генерал, загинал в Руско-турската война, погребан на българска земя?
Къде е неговият гроб и жива ли е още истореческата памет за хората, отдали живота си за свободата на България?
В Руско-турската война от 1877 г. руската имперска армия губи 14 генерали на двата фронта – на Балканите и в Кавказ. Почти всички те са от дворянски произход и като висши военни са транспортирани и погребани в родината си.
Единственото изключение прави генерал Вилхелм Карлович фон Олдекоп. Както подсказва името му, с немски корени. Неговете кости са положени в малък гроб в двора на църквата в тогавшания Турски тръстеник, днешено Славяново край Плевен.
1 сетпември 1877 г., и третата атака на Плевен е неуспешна. Загиват близо 13 000 руски, румънски и фински войници и офицери. За младия генерал Вилхелм Олдекоп това е последната битка. Тежко ранен при атаката на Гривишкия редут, той е откаран в лазарета в Турски тръстеник, където 9 дни по-късно умира.
Руското главно командване решава да не спази традицията и да погребе генерала на българска земя вместо в родината. За да го изпрати в последния му път пристига лично братът на императора великия Княз Николай Николавич, военният министър на Русия Дмитрий Милютин и командващият румънските части генерал Кристодор Черкез.
Ген. Олзекоп е положен в малък гроб южно до олтара на църква „Свети Николай“
„Има една паметна плоча, сложена от войсковата му част. 1902 година съпругата му идва, за да види неговия гроб, заедно с двамата му сина и дъщеря му. И слага от името на семейството още една паметна плоча“, разказва историкът Валери Какачев пред БНТ.
Хората от Славяново никога не забравят саможертвата на младия генерал. „От Освобождението на България на нашия национален празник 3 март всички тържества, които провеждаме, са именно тук, в двора на църквата, за да отдадем почит на героя“, споделя Кристина Христанова, от читалище „Кл. Браницик“ – гр. Славяново.
На 10 декември 1877 г. Плевен е освободен. Пътят към София е открит. Краят на войната е близо.