„Не може да се намери универсално обяснение на факта, че всяка пета българка не иска да се омъжва и желае да отгледа детето си сама. Причините могат да са различни. В единия случай те може да са чисто лични, когато жената в продължение на години не е срещнала търсения от нея партньор.
Втората според мен е в това, че много млади българки поставят на първо място кариерата си пред създаването на семейство и отглеждането на дете.
И когато постигнат желания от тях професионален успех, се решават да родят, макар и да нямат партньор до себе си. Бих казал, че това се смята дори за модерно.
А може би има и такива жени, които са притеснени във финансово отношение и нямат възможност да създадат семейство със собствен дом и съответните условия. Затова предпочитат да родят и да живеят при майка си и баща си, където имат поне сигурен покрив над главата“.
Това казва проф. д-р Петър Иванов, директор на Демографския институт на БАН в интервю за в. „Монитор“.
„В средата на 80-те години хората, които са отглеждали деца без брачен партньор, са били към 4700. През 2011 г. данните от преброяването на Националния статистически институт (НСИ) сочат, че броят им е нараснал на 56 963, тоест за около три десетилетия има едно увеличение от 12 пъти. Това го няма никъде другаде по света.
През февруари 2012 г. семействата без брак в България са били 289 893. Те са 13,7 процента от всички в страната и в тях живеят 889 000 души. Не е ясно каква част от хората, декларирали, че са самотни родители, реално са такива. Възможно е да са го направили, за да получават социални помощи.
Този начин на съжителство без брачен договор се прилага в една друга общност и е инструмент за източване на социалната система на България. Партньорът не се обявява, за да получава жената помощ като самотна майка и заедно с другите помощи за деца се образува един доста приличен за нашите условия доход“, обяснява специалистът.
Според него въпросът е двойствен и касае две различни социални групи – едната на българите, част от които предпочитат да съжителстват без подпис. Това обикновено са заможни млади хора или такива с добри доходи. Те предпочитат да живеят без брачен договор и смятат това дори за модерно.
Всеки втори брак в България се разтрогва след първите 10 години. Според мен всичко в нашата социална схема се изкривява, даже и в тази сфера има деформации. Може би живеещите без брачен договор изглеждат в собствените си очи като по-модерно, по-свободно семейство. В случай на раздяла на тях не им се налага да разпределят семейното имущество за разлика от тези, които сключват брак, допълва още професорът.
На въпрос дали млади хора, заминали да учат в чужбина, се връщат обратно в България, проф. Иванов обяснява: „Това не е вярно, защото всяка година 22 000 българи напускат страната ни. Има и социологически изследвания, според които 90% от завършващите средно образование у нас искат да напуснат родината.“