Димка Стоева е български преводач и координатор за европредседателството към Генерална дирекция „Устни преводи“ в Европейската комисия. В кратко видео тя разказва за чуждестранните преводачи, които работят в София по време на българското председателство на Съвета на ЕС, а самите те споделят впечатленията си от града и от българския език.
Паоло Ториджиани, който превежда от италиански език, разказва: „Когато започнах да уча български език преди присъединяването на България през 2007 г., пред мен се отвори един съвсем нов свят, един очарователен свят.“
Преводачът от английски език Кристофър Пейвис споделя, че едно от нещата, които са го поразили, когато започнал да идва в България, било колко горди са българите. „Те са горди със себе си, горди са със страната си и имат много силно отношение към историята си.“
Роберта Тронти от Италия споделя, че нейното любимо място в столицата, от което би посъветвала всеки да започне посещението си в града, е площад „Света Неделя“, „който свързва прекрасна православна църква, джамия и синагога. Една прекрасна смесица на това, което за мен са София, страната и регионът, в който се намира България“. За преводача на английски Алисън Долинг най-впечатляваща е Руската църква.
Кристофър Пейвис пък е впечатлен от „пазарите, било то битпазарите близо до храм-паметника „Александър Невски“, или пазарите за плодове и зеленчуци, например Женския пазар близо до Лъвов мост или покрития пазар на Красно село“.
Хосе Итури, преводач от Испания, споделя, че е харесал Борисовата градина: „Това е парк с човешки размери, достатъчно голям, така че да може да се разходите за час, но не толкова, че да се загубите.“
„Когато за пръв път чух български, си спомням, че си помислих: Какъв красив език! Аз дори разбирам вече някои думи. Може би трябва да започна да го уча“, казва преводач от Хърватия.
По думите на Роберта Тронти от Италия интересното в българския език е, че има структура и вербална система, която е много подобна на тази на романските езици. Паоло Ториджиани пък си спомня, че с изненада установил присъствието в българския език на много думи от турски произход,
„Хората винаги са много любопитни, когато те видят да четеш текст на български език, заради кирилицата. В действителност обаче това не е най-трудната част от изучаването на езика. Съществува и език на тялото, който трябва да разберете в България“, например кимането, което тук е по-различно, разказва Кристофър Пейвис.
*Информацията е на Дневник.