По случай 24 май, Ден на българската просвета, култура и писменост, дипломати от посолството на Република Полша в София, от Полския институт и от Отдела за промоция на търговията и инвестициите към посолството, заедно със семействата си, четат откъси от произведения на класици на българската литература.
24 май е празник на българската култура и образование. На този ден във всеки град се провеждат тържествени манифестации на ученици и учители от всички училища. По традиция се изпълнява Химна на Св. св. Кирил и Методий, автор на текста – Стоян Михайловски.
В най-новата история на България този празник се отбелязва най-дълго – от 166 години. За първи път е честван на 11 май 1851 г. в епархийското класно училище в Пловдив.
24 май е повод да се замислим за духовното и културно наследство, завещано от първите български учители – светите братя Кирил и Методий. Тяхната мисионерска дейност в края на ІХ в. има голямо значение за възникването и развитието на славянската писменост.
Именно братята Кирил и Методий са автори на най-старата славянска азбука – глаголицата. Името на Кирил носи азбуката, която се използва и днес – кирилицата. През 1980 г. папа Йоан Павел ІІ обяви братята Кирил и Методий за съпокровители на Европа.
Дипломатите и техните семейства са облечени в традиционни български народни носии – северняшка, тракийска, добруджанска, пиринска, родопска и шопска.