Българинът инж. Чавдар Каменаров направи световно откритие – той откри иновативна технология за добив на Браунов газ и минерали, богати на полиметали от морска вода от Черно море.
Патентованата от иноватора инж. Каменаров технология няма световен аналог. Тя е с уникални характеристики и при разгръщането на целия й потенциал се стига до многофункционален апарат, който успешно покрива няколко икономически, стопански и професионални области, стана ясно от презентациятаизо на инж. Каменаров, изобретател с 40-годишен опит в иновациите.
Инсталацията, произведена на основата на технологията, произвежда метали от минералите, които се извличат при добиването на Браунов газ от морската вода. Производител е на енергия, обезсолява морската вода и я прави чиста питейна вода.
Технологията може да бъде използвана и за унищожаване на битови отпадъци и накрая да се превърне в една цялостна екологична инсталация.
Едно от големите предимства на технологията е, че може успешно да бъде използвана за очистване на силно замърсени хвостохранилища, включително и радиоактивно заразени, да се рекултивират силно замърсените земи и почви, като на изхода отново се получава енергия.
Ако технологията и производството останат в България, това ще изстреля икономиката ни във висините, единодушни бяха участниците в презентацията. Приложението на технологията решава 3 основни проблема на конвенционалните системи: изразходването на природните ресурси, замърсяването на околната среда и намаляването цената на енергията.
На основата на иновацията е създаден технологичен стартъп, с изпълнителни директори инж. Чавдар Каменаров и Цвета Кирилова, чиято основна цел е веднага да реализира поредица от научни открития.
„Уникалното откритие прави забележителен пробив в областта на възобновяемите енергийни източници в отговор на глобалните екологични потребности, като предлага нова визия за икономическо и социално развитие с глобален позитивен екологичен отпечатък“, каза Цвета Кирилова. „Екип от амбициозни учени успяха да разработят интелигентна, многофункционална пилотна инсталация за добив на Браунов газ, която е абсолютна новост в света на високотехнологичните иновации.“
Науката винаги води индустрията напред, обратното е почти невъзможно, а бизнесът и науката се нуждаят от свързаност, от стъпаловиден и успореден растеж, чрез който взаимно да задоволяват потребностите си. Цивилизационният скок на човечеството има потребност от динамично развиващата се наука, която се нуждае от мащабни инвестиции и икономическото съучастие на предприемачите.“
Технологията, сведена в по-малък мащаб, ще има приложение навсякъде в ежедневието и това ще донесе едно голямо развитие за всички.
Организаторите обявиха, че през месец септември в Пловдив за пръв път ще демонстрират как работи инсталацията за добив на Браунов газ и минерали от морска вода. Точната дата ще бъде обявена допълнително.