Гергьовден е голям и много обичан празник от българите. Покрай него има много традиции и обичаи, които спазваме. Като например, задължително на трапезата да има агне.
Причината – празникът отбелязва настъпващото лято, заради което традициите са свързани с животновъдството, земеделието и настъпващата нова стопанска година като цяло.
Освен него, на масата трябва да има и агнешка дроб сарма, както и зелен лук и пресен чесън.
Пекат се обреден хляб и баница, вари се жито и се сервира вино. Освен това на Гергьовден не бива да давате назаем млечни продукти.
По селата все още се изпълнява и обичаят „задояване“ – овцата, която през годината първа се е сдобила с агънце, се закичва с венец, направен от здравец, коприва, глог и къпина. Всички те трябва да са вързани с червен конец, за здраве.
Същият венец се окичва и на вратата на кошарата. Самото задояване трябва да се направи от млада жена, а първа от млякото трябва да отпие друга млада жена, за да може да се раждат женски агънцета.
На Гергьовден за първи път през годината може да се направи прясно сирене, но то не трябва да се соли, за да не секне млякото на овцете.
Ето какво трябва да има на трапезата на Гергьовден!
1. Печено агне – Цяло на шиш или във фурна – традиционното ястие за празника.
2. Агнешко с пресен лук и чесън – Рецептата е изключително вкусна и свежа. Зеленчуците си кореспондират перфектно с агнешкото месо и придават невероятен вкус на месото.
3. Агнешки кебап – Ако не можете да се сдобиете с цяло агне или просто чакате по-малко гости, то изберете агнешка плешка или бут. Добра идея е с нея да приготвите кебап.
4. Пълнена агнешка плешка – В едно ястие се комбинират основното и гарнитурата. Приготвя се лесно, изглежда добре на трапезата, а и пести време.
5. Агнешки котлети със зеленчуков сос – Подходяща за семейства с малък брой членове. С ястието успявате да спазите традицията и да хапнете вкусно приготвено месо.
Рецепти за гергьовденска трапеза
Агнешко чеверме
Класика на трапезата за Гергьовден. Приготвянето му не е никак трудно, но все пак има някои тънкости, които трябва да знаете, преди да преминете към печенето.
След като изкормите и измиете агнето (или си го купите готово за готвене), го подсушете добре и го натъркайте хубаво със сол. Зашийте отвора на корема и набодете цялото агне на шиш.
Той се закрепва на около 25-30 сантиметра от жарта и трябва да се върти бавно като се пече в продължение на около три-четири часа. От време на време трябва да се маже с лой, за да не изгори.
Как да проверите, че чевермето е готово? Трябва от месото около плешката да излиза бял сок когато го набодете с вилица. Когато агнето е изпечено, можете да натопите лойта в червен пипер и да го намажете за един последен път.
Месото се накъсва и тогава се поднася.
Агнешко, печено на фурна със зелен лук
Ако нямате възможност да изпечете цялото агънце на чеверме, винаги можете да приготвите месото и у дома, във фурната. Като в тази рецепта сме включили и зелен лук, който е задължителен за гергьовската трапеза.
Продуктите, които са ви нужни, са килограм агнешко месо, 3-4 стръка пресен лук, олио, черен и червен пипер и сол на вкус.
Приготвянето не е никак сложно: нарежете месото на порции и го потопете в предварително направената марината от олиото, черния и червен пипер и солта, като добавите и една чаша вода.
След това наредете парчетата в тава и отгоре им насипете нарязаният на дребно лук. Долейте с една чаша вода, покрийте с фолио и изпечете в предварително загрята фурна за около два-три часа.
Дроб сърма с агнешко
Още едно ястие, което е задължително за софрата за Гергьовден. За него ще ви трябват един килограм агнешки дреболийки, две чаени чаши ориз, една глава кромид лук, олио, джоджен и сол на вкус.
За заливката са ви нужни три яйца, 120 мл прясно мляко и 2 супени лъжици брашно.
Приготвяне: Дреболийките (сърце, агнешки черен и бял дроб) се сваряват за около един час, а бульонът се запазва. Продуктите са напълно сварени тогава, когато са омекнали.
Изчакайте ги да се охладят и ги нарежете на кубчета. Задушете лука и когато омекне достатъчно, добавете ориза. Запържете докато стане прозрачен и добавете нарязаните дреболийки. Овкусете с подправките, изсипете в тава и залейте с останалия от варенето бульон, който предварително сте прецедили.
Печете в продължение на около един час в добре загрята фурна, след което залейте със сместа за заливката и оставете за още около 15 минути да се доизпече.
Огромното предимство на това ястие е, че може да се консумира както студено, така и топло.
Гергьовска погача
В рецептите не можем да пропуснем и погачата за Гегрьовден, която се приготвя за здраве и берекет. За нея са ви нужни половин килограм брашно, 100 грама масло, 100 мл прясно мляко, три яйца, 20 грама мая, една чаена лъжичка сол и захар.
Приготвяне: Пресейте брашното заедно със солта и захарта и направете в средата му кладенче. Смесете разтопеното масло с млякото и след като охладите сместа, добавете маята в нея, докато се разтвори.
Получената смес се изсипва в кладенчето, докато се получи гъста кашичка, която се оставя на топло за около 30 минути, за да втаса.
Добавете разбитите яйца и замесете тесто в продължение на около 10 минути. Отново оставете да втаса, този път за час – час и половина, отново месете и поставете в тавичка, предварително намазана с олио или разтопено масло.
Отгоре се украсява с предварително направени от тесто фигурки (добре е да са свързани с празника – агънце, овчарска гега и т.н.) и оставете да втаса за още 30-40 минути.
Намажете отгоре с един разбит жълтък и печете за около половин час в средно загрята фурна. Можете да украсите с ядки като бадеми и орехи.