Родопите, тази магическа планина, ще ви впечатли не само със своята неповторима природа, но и с много други вълшебни и любопитни неща. Тя крие своите тайни в древните митове и легенди, в човешките съдби и истории, дори и в рецептите на традиционните си ястия.
Ако обичате да пътешествате, а след това уморени, но доволни да се впуснете в кулинарно предизвикателство, то Родопите са вашето място за отдих и почивка, съчетани с вкусни ястия.
Родопската кухня е легендарна.
Прочута с великолепния си автентичен вкус и е символ на българската кулинарна традиция. Доста от туристите, които са посетили планината, посочват именно кулинарните традиции на района като основна причина за своето посещение там. Опитвайки веднъж от вкусната родопска кухня, човек остава като зашеметен от изключителните й вкусови качества, които те подтикват отново и отново, да се връщаш в Родопите.
Тъй като в миналото Родопите не са били свързани с вътрешността на страната с удобни пътища, което определено е затруднявало снабдяването с хранителни продукти, родопчанката била принудена, когато приготвя дневната прехрана за семейството си, да използва само продукцията произведена в собствената й градина.
И така – ето някои от шедьоврите на родопската кухня. Картофите, фасулът и царевицата не само са основни продукти за прехрана, но и част от характерните и емблематични храни в Родопа планина.
Родопското кисело мляко е световен феномен, прочуто с легендарния си вкус, а хората вярват, че дълголетието на родопчаните се крие във вълшебните свойства на киселото мляко. Всички млечни продукти тук са чудесна основна храна, благодарение на скотовъдските умения на родопчаните.
Фасулът или по-известен като смилянски боб, който се превръща в емблема за местната кухня, след като местните хора започват да го отглеждат. Той може да бъде поднесен както на боб чорба, така и на салата. И по двата начина бобът е уникално вкусен.
Подобно е положението и с прочутите смолянски картофи, от които се приготвя емблематичният за Родопа планина пататник – една проста, но сладка смесица от настъргани картофи, сол, сирене и джоджан.
Друго ястие, което задължително трябва да се опита е клин – така наречената родопска баница. Клинът може да бъде с различни съставки и комбинации като ориз, мляко, спанак, коприва или други, но е най-разпространен варианта с ориз.
Не можем да пропуснем и родопските палачинки, наречени марудници. Те са малки и дебели палачинки, които се приготвят с кисело мляко, и са неустоймо вкусни поднесени с домашно сладко от горски плодове.
А най-известното родопско ястие, наричано още „царят на родопската кухня”, е качамакът. Приготвя се от царевично брашно, сварено в подсолена вода. Вариациите в поднасянето му са много, но най-популярни са гарнирането със сирене, препържено масло с червен пипер, или с пръжки. Всеки опитал веднъж, не забравя този питателен вкус, завещан от дедите ни.
Неделима част от всяка празнична родопска трапеза е агнешкото чеверме. Вкусното агнешко месо е патент за Родопа планина. Агнетата, отглеждани в Родопите не се дохранват със зърнени култури, а пасат само свежа трева. Това прави месото много по-вкусно и крехко.
Не трябва да забравяме и пренебрегваме и голямото разнообразие от горски плодове, диви гъби и билки, които могат да бъдат открити навсякъде из планината, и които са великолепно допълнение към родопската трапеза.
А всичко това е една малка част от магията, наречена родопска кухня.
Днес съвремената родопска кухня е съхранила и запазила в голяма част основите на автентичните родопски ястия и всеки, който обича кулинарните пътешествия трябва да опита патаник, клин, качамак и още безброй много родопски изкушения.
Ако се впуснете в кулинарното пътешествие, наречено родопска традиционна кухня, освен че ще опитате невероятни вкусове, то със сигурност ще опознаете и древната традиция в приготвянето на храната.
*Материалът е на Веселина Николова.