48 500 големи белочели гъски и 2450 червеногуши гъски – толкова са преброените птици по Черноморското крайбрежие и река Дунав по време на 40-тото поредно преброяване на зимуващите водолюбиви птици в България. То се състоя от 15 до 17 януари, като в рамките на 3 дни 41 екипа от експерти и доброволци на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) успяха да обходят и съберат данни за зимуващите птици в над 200 влажни зони.
Климатичните условия бяха тежки в по-голямата част от страната и екипите имаха трудности с достигането на точките за наблюдение, тъй като броенето започна в събота много рано сутринта и пътищата все още не бяха разчистени.
Традиционно, най-много птици са установени по Черноморското крайбрежие и река Дунав. Те, заедно с белочелите водни кокошки (лиски) и зеленоглавите патици, са сред най-многочислените птици, установявани през повечето от зимните преброявания. Регистрираните през тази година числености са далеч от рекордните.
При студени зими у нас се концентрират над 250 000 белочели гъски и почти цялата световна популация на червеногушата гъска. Така например през зимата на 2013 г. бяха установени рекордните над 54 000 червеногуши гъски.
Сред интересните наблюдения тази година са голямо струпване на червеноклюни потапници в района на Дуранкулак, редките за страната посевни гъски край Крапец, рекордна численост на големи черноглави чайки в язовир Мандра и наблюдение на тръноопашата потапница в нетрадиционно за този вид място – язовир Розов кладенец.
Особено важни са събраните данни за зимуващите в България видове, включени в Световния червен списък като червеногушата гъска, малката белочела гъска, тръноопашатата потапница, къдроглавият пеликан и големия креслив орел. Наблюдавани са и много други интересни и редки птици като морски орли, кадифени потапници, тундрови лебеди, качулати корморани, звънарки, обикновена гага, червеноврати гмурци и много други.
Особено внимание по време на преброяването бе обърнато на числеността и разпространението на кафявоглавата потапница. През последните години има нарастваща загриженост за природозащитния статус на вида. Ето защо работната група по патиците на IUCN и Wetlands International инициират специално проучване на този вид, в което се включиха и екипите на БДЗП.
„Проучванията за състоянието на зимуващите птици са особено важни и актуални в контекста на темата за климатичните промени, която е на дневен ред в момента навсякъде по света и която засяга всеки от нас”, коментира Свилен Чешмеджиев от БДЗП, национален координатор на преброяването. Събраните данни ще са полезни и при планиране на дейности за опазване на застрашените видове както и за изготвяне на планове за управление нa защитените зони.
Преброяването на зимуващите водолюбиви птици се провежда в световен мащаб от 1967 г. и е едно от най-масовите събития в областта на природозащитата, в което се включват над 15 000 души. През тази година то се проведе за 50-ти път, като България се включва 10 години по-късно в инициативата. То се осъществява едновременно и синхронизирано в цяла Европа и Северна Африка с цел максимално точно преброяване на водолюбивите птици.
На международно ниво информацията се обобщава от организацията Wetlands International. Преброяването дава оценка за състоянието на популациите на водолюбивите птици и за състоянието на местата, където те зимуват, голяма част от които са част от екологичната мрежа Натура 2000.