Близо до географския център на България съществува място, където времето е спряло. ЕМО „Етър’’ не е част от приказка или научна фантастика. Това е първият по рода си музей на открито в България.
Целта на създаването му е да презентира не просто архитектурата, но и живота в стария занаятчийски град Габрово. Там всеки от нас може да се срещне с миналото, да се запознае с различни занаяти и да поговори с майсторите на чаршията, които с удоволствие ще му разкрият тайните на занаята си.
Музеят е създаден през 1964 г. и се намира на 8 км. южно от центъра на Габрово. Лазар Донков – създателят на музея казва: „В досегашните музейни експозиции не можеше да се постави зрителят в непосредствен контакт с отминалата действителност. Всичко това беше причината да се роди у мен мисълта да се създаде действащ музей на открито…. за да може миналото да стане видимо, лесно за възприемане и разбиране, да може да се съхрани това огромно национално богатство.“
ЕМО „Етър” не е типичният музей. Той е изключителен с това, че посетителите му не просто разглеждат архитектурата, културата и бита, а са напълно потопени в нея.
В етнографския комплекс функционират различни занаятчийски работилници, където всеки може да наблюдава автентичната технология, а след това да отнесе със себе си ръчноизработен сувенир. Ентусиастите могат да участват в курсове и да изучат занаята, от който се интересуват.
В музея са представени занаятите бакърджийство (производство на изделия от мед), грънчарство, дърворезбарство, иконопис, коларо-железарство, кожухарство, куюмджийство (изработка на сребърни изделия), мутафчийство, изработка на музикални инструменти, ножарство, сарачество (изработка на конски принадлежности), тъкачество, шекерджийство, фурнаджийство и хлопкарство(изработването на ковани звънци и камбани за църкви).
Както във всеки музей, така и в ЕМО „Етър” могат да се видят и постоянни експозиции. Такива са експозицията на народни носии, която представя на посетителите традиционни облекла от различни краища на България, Табашката къща – къщата е и работилница на майстор-кожар от средата на 19 в., Къщата от с. Гачевци – строена през втората половина на 19в. (около 1880г.) и е домът на майстор на каруци, иначе казано представя бита на коларя, Къщата от с. Тумбалово – сиромашкото жилище на земеделеца, и, разбира се, Кабинетът на Лазар Донков – създател на ЕМО „Етър”.
Посетителите могат да разгледат и Саковата къща, и статичните работилници. И тъй като не може да съществува селце от този период без църква, ЕМО „Етър” си има своя функционираща църква, на която дори съвременните сватби и кръщенета не са чужди. В църквата може да се види и килийно училище. Там ще намерите чинове с пясък вместо тетрадки, табелки с оценки, но не с цифри, а с думи – прилежен, внимателен, мъдър или за непослушните – непокорен, невнимателен, ленив.
Една от емблемите на ЕМО „Етър” е водното колело. То е част от богата колекция водни съоръжения, действащи и в момента.
Можете да посетите ЕМО „Етър” по всяко време на годината, входът е платен, а работното време през лятото е от 9:00 до 19:00 ч.
Има няколко дати, на които входът е безплатен, но най-добрият начин да се потопите в атмосферата на музея е да го посетите по време на панаира на занаятите. Той се състои всяка година, в началото на септември.
Тази година панаирът ще се проведе в рамките на 3-6 септември. По това време в музея кипи радостно оживление, което ще ви накара да забравите за скучното си ежедневие в 21-ви век.