С разнообразно и изобилно меню целият християнски свят се подготвя за посрещането на Рождество Христово. Навсякъде по света на Бъдни вечер се приготвят традиционни национални ястия, а семействата и близки приятели се събират и прекарват незабравими мигове заедно, за да наваксат пропуснатите моменти през годината.
Някои си разменят подаръци, а други ги оставят под елхата, за да ги отворят сутринта на Коледа.
По традиция в България на Бъдни вечер се приготвят нечетен брой постни ястия, като най-често те са 7,9 или 11.
В тихата и свята нощ на трапезата у нас се слага боб, сарми, питка, мед, орехи, плодове, тиквеник и др.
Българската традиция се доближава най-много до тази на чехите и поляците. В Чехия също, както у нас, липсват месни ястия, а в Полша на трапезата трябва да има 12 постни храни, колкото е броят на апостолите.
В страната преди Рождество Христово не се употребява алкохол, но в деня на Коледа всички с радост похапват специалитети с месо и пият вино.
В Унгария предпочитат традиционния гулаш, с двойна доза чушки и месо. Характерно за празничната трапеза на унгарците са пълненото зеле, супа от шаран и печена риба.
В Словения на Бъдни вечер се пече специален хляб, който се състои от 3 вида брашно: ръжено, пшенично и от елда. Сервира се още кървавица и пържоли от елен, които в краен случай може да бъдат сменени със свинско, пише в-к „Дума“.
В Англия на Бъдни вечер се приготвя пуйка със сос от червени боровинки, брюкселско зеле, печени картофи и варени зеленчуци. Популярни в празничните дни са още свинските крачета, украсени с вишни и карамфил. За традиционен коледен десерт се смята пудинг със стафиди, захаросани плодове и ядки, който преди сервиране се поливат със смес от ром и ликьор и се запалва. Прието е да се пие горещ ейл.
Французите не остават по-далеч от англичаните и също сервират пуйка. Месото е сготвено с коняк, сметана и кестени. Сред останалите специалитети на френската празнична трапеза са пастет от гъши дроб, стриди, пушена сьомга и всевъзможни сирена и кашкавали. Шампанско и сухо вино, както и коледна торта се смятат за задължителни.
В Германия предпочитат гъска, пълнена с ябълки, сини сливи и зеле. Сервира се още сьомга със сметана, свинско с кисело зеле и домашен пай. На трапезата не бива да има по-малко от 7-9 специалитета, приготвени от продукти, символизиращи зараждането на нов живот: яйца, хайвер, пшеница, грах, боб и т.н. Традиционната напитка е коледното греяно вино, а за десерт се хапва орехов щолен и марципанов сладкиш с глазура.
Италия празнува Бъдни вечер с традиционна национална кухня. В празничната нощ на масата се сервират тортелини, печени свински крачета и традиционна паста. Десертът е кекс панетоне със захаросани плодове и сухо пенливо вино.
Испанците като ценители на месото и морската храна, приготвят за Бъдни вечер печено агне, пуйка, прасенце сукалче и морски храни.
В Дания на коледната трапеза винаги има картофи и червено зеле, които са гарнитура за печена патица, пълнена със сушени плодове. Децата и възрастните обичат да заслаждат с грютце – оризова каша, полята с гъст кисел от вишни и поръсена със захаросани бадеми. При напитките залагат на гльог – гореща напитка от червено вино и подправки.
Холандците показват собствените си кулинарни умения на Бъдни вечер като всеки, който отива на гости в приятели и роднини носи тиган, в който приготвя собствен специалитет от зеленчуци, месо, риба и скариди.
В Норвегия традицията повелява на Коледа да се сервират рибни ястия, както и агнешки и свински ребърца, кисело зеле и пюре от жълта ряпа. Навръх празника местните пият картофена водка, а за десерт поднасят 7 вида бисквити и сладки.
В Белгия залагат на месо от глиган, телешки пържоли с трюфели, коледна торта и различни вина. За десерт се правят миниатюрни бисквити с образа на младенеца Исус.
В Швейцария на Коледа се сервира изключително популярното фондю от сирена, като за приготвянето му се използват най-малко 3-4 вида специални млечни деликатеси.
В Ирландия обичат пушена сьомга с коктейл от скариди, красиво аранжирани върху зелена салата и полети със сос. Не се пренебрегва и традиционната пуйка.
Европейските традиции до голяма степен са взаимствани от САЩ. Затова американците похапват печена пуйка със сос от червени боровинки, пълнена с хляб, сирене, сини сливи, чесън, фасул, гъби, ябълки или зеле. Някои щати предпочитат телешко месо с подправки и билки.
В Япония на почит е рибата и морските дарове. В страната на изгряващото слънце всяко ястие, което се сервира, има някакъв смисъл. Например, соба, което представлява юфка от елда и е символ на дълголетието.