Новини от и за България
  • Малка България
  • Българи юнаци
  • Стара планина
  • BG Открития
  • Новини
Made in BG

Защо младеж от Катуница възроди производството на аспержи в България?

от LittleBG 07/04/2017
от LittleBG 07/04/2017 1,3K прочитания
1,3K
Споделете:

аспержи

Защо младеж от Катуница възроди производството на аспержи в България?




На този въпрос отговарят от сайта agronovinite.com. В материал те разказват за младия фермер Виктор Илиев от пловдивското село Катуница. Той е сред малцината български производители на аспержи.

Младежът отглежда нетрадиционното за страната ни растение върху 8 декара в община Садово, наред с други обичайни за българското земеделие култури.

Малко известен факт е, че производството на аспержи по нашите земи започва още в началото на XX век, с това се е занимавал прадядо ми, разказва 29-годишният Виктор.

Отглеждането на екзотичния за българския пазар зеленчук има семейна предистория, която започва през 1902 г. По това време находчивият земеделец Илия Иванов, прадядо на Виктор, се занимава с професионално отглеждане на ягоди, но решава да увеличи насажданията си с непозната и необичайна за земите ни култура – аспержи. Той е първият земеделец, който засажда зеленчука в България.

аспержи

Снимка: agronovinite.com

Благодарение на модерното мислене на прадядото на Виктор и иновациите, които въвежда, аспержите са отглеждани дори през студените зимни месеци в специални парници. Един ден те достигат до трапезата на цар Фердинанд.

По това време не е имало внос на аспержи в България и Фердинанд остава много изненадан, когато ги вижда. Изненадата му нараства, след като разбира, че зеленчукът се отглежда в българското село Катуница.

В онези години то е голямо стопанско средище благодарение на жп гарата, през която преминава влакът за Цариград. Селското стопанство в Катуница процъфтява – тук има земеделско училище, основният поминък е производство на фъстъци и на зеленчуци, открит е и научният Институт по растителни и генетични ресурси.

Аспержите изчезват от пазара в продължение на няколко десетилетия след 1944 г., когато са обявени за буржоазни зеленчуци, но в новите времена семейството на Виктор решава да възобнови отглеждането им. Родителите на Виктор винаги са се занимавали със земеделие, макар и непрофесионално. Детството на момчето от Катуница е минало по полетата, но решава да завърши бакалавърска степен по маркетинг и магистратура „Управление на човешки ресурси“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. После за свое професионално поприще избира селското стопанство.

Първите стъпки в отглеждането на аспержи се оказват много трудни. Въпреки добрите условия за култивиране, липсва достатъчно литература за отглеждането на зеленчука. За Илиеви, както и за други земеделски производители, опитвали да отглеждат културата с променлив успех, основният проблем е, че реколтирането започва през четвъртата година след засаждането.

Семейството от Катуница обаче не се отказва от намеренията си и започва редица успешни и неуспешни опити за отглеждане на аспержи.

аспержи

Снимка: agronovinite.com

Днес Илиеви разполагат с достатъчно информация и опит в добиването на качествена продукция. За да се развие оптимално растението, е необходима песъчлива почва. Трябва да се внимава с връхчетата на зеленчука, понеже те са най-нежната и ценна част, която лесно се наранява, казва Виктор Илиев.

Грижите за аспержите продължават през цялата година. В периода между август и ноември се набляга на поливките и борбата с плевелите. Оказва се, че културата бързо прецъфтява. През декември се отстранява листната маса. Премахва се от полето, следва обработка и наторяване, за да се подхрани коренището и да е готово през пролетта.

Виктор Илиев е регистриран като земеделски производител от 2009 година. Междувременно посещава няколко ферми в САЩ по програма за обмен. Засега няма намерение да кандидатства за финансиране по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г., защото участва в цялата верига на производство и не разполага с достатъчно свободно време. Семейството на Виктор инвестира собствени средства за модернизация и е първото в района на Катуница, което използва капково напояване.

В момента Виктор Илиев отглежда върху 8 декара аспержи, които са със статут на интензивна беритба. Има и четири декара, които са засадени преди три години. В зависимост от сезона добивът достига до 400-500 кг от декар.

В сравнение с държава като Гърция, която е сред най-големите производители на аспержи за Германия, България има много по-добри условия за отглеждане на качествена продукция. Въпреки че културата не е много популярна у нас, Виктор реализира продукцията си изцяло на вътрешния пазар. В България голяма част от земеделските производители не могат да стигнат до големите вериги, но успехът на младия фермер се дължи на нетрадиционния продукт, който реално сам се продава.





Споделете:
0 коментар
LittleBG

Предишна публикация
Къде отиват да учат българските младежи?
Следваща публикация
„Фотограф на годината“ е българин!

Подобни публикации

Пускат на пазара нов вид български домат

100 български народни поговорки, които всеки е чувал

25 традиционни български ястия, които всички обичаме!

Ето какво трябва да има задължително на трапезата на Димитровден!

Мадарският конник – една от най-големите мистерии в света

Ето откъде идват българските имена

10-те любими супи на всеки българин

Българска църква пази ключа за спасението на Земята

Още български народни поговорки, които всеки е чувал

Оставете коментар Отказ

Запазете моето име, имейл и уебсайт в този браузър за следващия път, когато коментирам.

*КАТО ИЗПОЛЗВАТЕ ТОЗИ САЙТ, ВИЕ СЕ СЪГЛАСЯВАТЕ С НАСТОЯЩИТЕ УСЛОВИЯ ЗА ПОЛЗВАНЕ.

Последвайте ни:

Последвайте ни:
Booking.com

Най-четени:

  • 1

    Рецептите на баба Ванга, които лекуват всяка болест

  • 2

    Българка откри напитка, която лекува диабета завинаги

  • 3

    7 места в България с басейни с топла минерална вода

  • 4

    Минералната вода в България – къде коя какво лекува?

  • 5

    Отвара от тези листа ще ви излекува от диабет

  • 6

    Поправят учебниците по история: България е създадена през 165 г.

  • 7

    Това растение лекува рак и диабет, а българите го унищожаваме

Социални мрежи:

Facebook Pinterest
  • Facebook
  • Pinterest
  • ПОЛИТИКА ОТНОСНО БИСКВИТКИТЕ
  • СТАНИ АВТОР
  • Реклама
  • ЕКИП
  • ЗА НАС
  • АРХИВ

Проектиран и разработен от LittleBG.com @2015-2023

Новини от и за България
  • Малка България
  • Българи юнаци
  • Стара планина
  • BG Открития
  • Новини