Когато навън е студено, българинът използва един много простичък начин да се стопли. Това е класически начин – да се сгрее с топло одеяло.
Но класика за българина е да се завие с едно дебело и красиво родопско одеяло. Вълнено, цветно – в повечето случаи в червено, жълто, зелено, това одеяло може да стопли и най-премръзналия.
Изтъкано само от вълна, родопското одеяло е скъпа и ценна стока. Сега, освен българите, родопското одеяло е предпочитано и за европейците.
Топлата завивка е желана стока в ЕС, а във Великобритания, Италия и Холандия са луднали по одеялото.
Фактите доказват това с данни – само за 2015 година България е изнесла над 16 000 бройки от родопското одеяло.
„Чужденците масово търсят ръчно тъкани родопски одеяла. Преди време англичани дойдоха и купиха големи количества постелки и завивки за къщи за гости“, разказва пред в. „Всеки ден“ Иван Петров от кооперация „Нов живот“ във Велико Търново. Той си спомня, че в доброто старо време имали пунктове от старата столица до южната граница, в които работели 158 души.
Сега кооперацията има четирима тъкачи в Самоводене и две тъкачки във Велико Търново. Малки фабрики за одеяла има още в Смолян, Момчилград и Казанлък, но те не смогват да покрият огромното търсене от Западна Европа.
Родните производители вече са изпратили запитване до Брюксел с надеждата родопското одеяло да бъде включено в списъка на защитените наименования в ЕС, който съдържа вече над 1300 артикула от страните членки.
Там България фигурира с филе „Елена“ и Панагюрската луканка.
1 коментар
Здравейте!
Интересуват ме родопските одеала – нови ли са, какви са размерите, цените им и колко тежат. Как мога да поръчам, ако реша да закупя?
Катя Петрова
0886436546
гр. Перник