Един от най-своеобразните фестивали през лятото е Бобфеста в село Радуил. Той се провежда всяка година през първите почивни дни на септември и започва с три гърмежа на бобеното топче.
В дворa на църквата „Рождество на Пресвета Богородица“ има 10 казана с вкусна бобена чорба, от която посетителите могат безплатно да похапнат.
Както казва местна поговорка „Радуилецът е оцелял, защото боб е ял“.
Село Радуил е известно със своя изключителен боб и неслучайно тъкмо там се провежда този фестивал. Местните се гордеят с неговите вкусови качества, които са се доказали и са оценени със златен медал през далечната 1892 г. на първото изложение в Пловдив.
Произходът на радуилския боб води началото си от Италия, като през XVIII е пренесен в селото. Характерните за земите на Радуил климат и почва облагородяват вкуса и качеството му.
Основател на Боб Феста е бившият председател на местното читалище „Хр.Ботев“ Георги Божилов-ГЕБО. Освен създател на празника, той е издал книги с епиграми и афоризми, посветени на радуилеца.
Всяка година по време на фестивала има богата международна фолклорна програма, състезания, кукери, кулинарни дегустации и какво ли още не. Сред акцентите в програмата е надяждането с боб. Участниците в различните конкурси печелят награди, наречени „Фасулицър“. Забавната аналогия с името на „Пулицър“ не е случайна и е в унисон с цялата весела и хумористична атмосфера на събитието.