Пловдив е сред едни от най-старите градове в Европа.
Но оказва се, че античният театър в древния град е по-стар, отколкото се смяташе досега. А именно – античният театър в Пловдив е строен през 90-те години на I век сл. Хр., а не през 116-117 години от II век сл. Хр., тоест с 20-30 години по стар.
Това става ясно от надпис, който е открит в стълбище на Античния театър, съобщава в. „24 часа“.
Надписът е разчетен от преподавателя по старогръцки в СУ „Св. Климент Охридски“ Николай Шаранков.
„Текстът се отнася за Тит Флавий Котис, който е бил първо жрец на императорския култ в провинция Тракия. Той е наследник на последните тракийски царе. Това е първата информация за него, от която става възможно датирането на Античния театър в по-ранен етап“, обясни Шаранков.
Античният театър на Филипополис е сред най-добре запазените антични театри в света и сред основните туристически атракции на Пловдив. Построен по времето на император Марк Улпий Траян в началото на ІІ век. Разкрит при археологически разкопки от 1968 до 1979 г. от Археологически музей Пловдив.
Разположен е между Джамбаз тепе и Таксим тепе. Театърът на Филипопол e единствената запазена антична театрална сграда по българските земи. Сградата е адаптирана за съвременния културен живот на Пловдив и в нея се провеждат различни по характер спектакли за около 3 500 зрители.
Обявен е за археологически паметник в брой. 6 на Държавен вестник от 1995 г.
Античният театър е известен погрешно като „Амфитеатъра“, което е друг вид антична постройка (амфитеатър).
Според открит строителен надпис върху фриз-архитрава от източния проскений, построяването на театъра е станало по времето на римския император Марк Улпий Траян (98–117).