Стара планина, Черно море, Софийско равно поле – България разполага с уникални природни дадености. За повечето българи те са част от фона и никой не ги забелязва. Не вниква толкова дълбоко в тяхната феноменалност. Но когато е далеч от родината, всеки българин започва да милее за Седемте рилски езера и няма търпение да се върне, за да подуша чист въздух.
Представяме ви 5 природни чудеса, които българите приемат за даденост.

Намират се в южното подножие на Софийска част от Западна Стара планина, разположени на две места в землището на село Кътина, на 650 метра надморска височина и отстоят на 1 км от центъра на с. Кътина, северно от София. Обявени са за природна забележителност през 1962 г.
1. Кътинските пирамиди
Този уникален скален феномен, разположен в село Кътина, близко до София, е изненада дори и за столичани. Уникалната природна забележителност е следствие от ерозия на отложения на Западна Стара планина, където и се намира. Пирамидите представляват островърхи конусообразни образования, високи около 2 метра. С годините обаче Кътинските пирамиди постепенно губят привлекателността и формите си заради обрастването на склоновете с растителност.

Разположени са на 18 км западно от Варна, от двете страни на главния път Варна – София, между селата Слънчево, Страшимирово и девненския квартал Повеляново. Административно се отнасят към община Аксаково. Разпределени са на 18 големи и малки групи на площ от 7 km2.
Природен феномен до Варна смайва целия свят – Каменната гора „Побитите камъни“. Забележителността изумява с няколко високи 10 метра каменни колони, конуси и различни форми, разпръснати като гора. Векове е трябвало, за да придобият днешната си визия впечатляващите скулптури, които наподобяват хора, животни, митични същества. Интересна за наблюдение е „Дикилиташката група“, която е близо до Е-70 и съдържа над 300 колони. В Каменната гора може да се види 12-метров каменен лъв, излегнал се необезпокояван от никого.

Белоградчишките скали са скални форми в Западния Предбалкан, в южното подножие на Белоградчишкия венец, около Белоградчик и селата Боровица, Чифлик и Праужда в област Видин и село Белотинци, област Монтана.
3. Белоградчишките скали
Мадоната, Адам и Ева, Ученичката – това са само част от имената на скалните фигури, наречени Белоградчишки скали. Високи 200 метра и разположени в Западния Предбалкан край Белоградчик, този природен феномен крие тайнствена легенда. Всеки камък, образувал се през вековете, разкрива своята история.
Като тази за монахинята Витиния, която се превърнала в Мадоната с детето в ръце. Съдбата срещнала Вита с римлянина Антонио и тяхната любов родила дете, но останалите монахини от манастира решили да я изгонят и да я прокълнат. Но станало чудо – манастирът се сринал и всичко се вкаменило – Монасите, любимият й станал Конникът, а Вита – Мадоната с детето в ръце.
4. „Очите на Бога“
Друг уникално природно чудо в България и пещерата Проходна, разположена край Ловеч. Тя впечатлява със скалното си образование, във формата на очи и затова е и известна като „Очите на Бога“. В съзнанието на всеки българин изплува като самотен кораб магическия поглед на очите, които сякаш ви наблюдават от тавана на пещерата. Има данни, че пещерата е била убежище на хората още през каменната ера.

Поредица от водопади в близост до село Крушуна, Община Летница, Област Ловеч, Северна България. Намират се на 6 км от град Летница и са известни със своята живописност. Водопадите представляват дълга травертинова (бигорна) каскада, отделните стъпала на която са самите водопади.
5. Крушунски водопад
Крушунският водопад е уникална природна забележителност, намираща се до Летница. Феноменалните карстови тераси извират от пещера. Покрай водопада е изградена екопътека, която дава възможност да се види цялата система от водопади.
През 13-14 век на това място се е намирала Крушунската обител на монаси-исихасти, за което свидетелстват и запазените скални ниши и килии.