Прясно месо от Източнобалканска свиня и Куртовски розов домат ще кандидатстват за защита на географското означение по схемите за качество на ЕС.
„Към този момент България има само два защитени продукта – горнооряховският суджук и българското розово масло. В процес на получаване на защита е и трети – странджанският манов мед. Вярвам, че можем да върнем престижа на България като страна, за която качествената и хубава храна може да стане отново запазена марка“, каза евродепутатът Момчил Неков.
Преди две години той започна кампания „Да защитим българския вкус“ в сътрудничество с българския клон на организацията Слоу Фуд, като досега вече са идентифицирани няколко десетки продукта с такъв потенциал. Европейските схеми за качество са механизъм, който дава защита на производители в определени географски региони.
Те получават по-голяма видимост и защита срещу злоупотреба с доброто име на продукта, произлязъл, създаден или съхранен в съответния регион. Промоционалните програми на ЕС за 2017 г. са с бюджет близо 12 милиона евро.
Източнобалканската свиня е единствената запазена в България аборигенна порода свине, обясняват от Агроновините. Според историческите данни това уникално животно се е появило по нашите земи още преди 2500 години.
Източнобалканската свиня и до днес се отглежда пасищно в широколистните гори и необработваемите земеделски площи на Източна Стара планина и Странджа.
Свинята със специфичната си структура на тялото, малките уши и черната, права и остра четина с изразен на гърба „гребен“ не се среща в други страни, изключително типична е за България.
Доста подвижни са (на ден могат да изминат до 30 км), особено когато им се налага да си подсигурят храна. Месото на Източнобалканските свине е с доказани диетични свойства. Съдържа ценни Омега-6 и Омега-3 есенциални мастни киселини.
В месото на тези пасищно отглеждани свине липсват изкуствено добавяни хормони и медикаменти, защото животните не се ваксинират и не се лекуват с нещо различно от билкови треви, които те сами си набавят в природата.
Месото на възрастните Източнобалкански свине е твърдо, силно структурирано и е изключително подходящо за приготвянето на месни деликатеси (сушени, пушени меса, наденици, луканки). Било е ключова съставка в производството на един от най-титулованите български продукти от месо – Смядовска луканка до затварянето на производството на фабрика „Глиган“ в Смядово през средата на 90-те години на XX век. И до ден днешен Източнобалканската свиня е една от гордостите на община Смядово и дори присъства в герба ѝ.
Куртовският розов домат се отглежда в село Куртово Конаре, община Стамболийски, област Пловдив. През 1896 г., в Куртово Конаре се отглеждат първите ранни червени домати в България, пренесени от Цариград, благодарение на Александър Димитров, наричан от местните – Дядо Александър.
Легендата разказва, че е пренесъл доматеното семе в бастуна си. Легендарният куртовец е известен с приноса си в стопанската история на България.
Смята се, че и семето на розовите домати е донесено от него и от началото на 20 век се разпространява сред местните хора. В селото отглеждат и прословутата Куртовска капия, която комбинирана с розовия домат дава автентична българска лютеница.