Лятото е към своя край. А това за повечето хора означава край на морето, ваканциите и слънчевите лъчи. За българите обаче наближаването на септември се свързва с един много запомнящ се аромат. А именно – на печени чушки по улиците. Това е така заради зимнината, която почти всяко българско семейство започва да приготвя. Перфектното време за това е именно края на август – началото на септември.
Лютеница, буркани с туршии, сладко, кисело зеле, компоти – това е само част от зимнината, която българинът си приготвя. И колкото и странно да е за чужденците това – няма нищо по-хубаво от една домашна лютеница. Да не говорим за киселото зеле!
Затова решихме да ви предложим любимите зимнини на българина!
Лютеница
Всеки българин ще признае, че обича лютеница. И въпреки трудоемкостта, с която се прави тя – в повечето случаи отнема един ден, винаги си струва усилията.
Има много рецепти за правене на лютеница – с чушки, без чушки, с домати, без домати, с патладжани, без патладжани, с моркови или без, със зелени домати.
В общи линии всеки край на България прави лютеницата по различен начин. Всяко семейство пък си има своите вкусови предпочитания – съответно, и своята тайна рецепта за лютеница, която не издава никому.
Туршии
Рецептите за туршии в България са безброй. И тук разнообразието е голямо – туршии със зеленчуци, царска туршия, кисели краставички, селска туршия, ловджийска туршии – въобще, туршии да искаш у нас. И пак всеки район, всяко семейство си има своя туршия, която си приготвя и консумира с удоволствие.
Предлагаме ви една изпитана във времето рецепта за туршия. Тя се прави с печени камби, сол, оцет, като всички продукти престояват 2 ч. След това се нареждат с целина, чесън, захар и сол и се заливат само с оцет.
Кисело зеле
Казват, че киселото зеле става само в България. Освен че е традиционна зимнина за българина, киселото зеле притежава чудесни вкусови качества и е в основата на много традиционни български ястия. Преди всичко то е ценен източник на витамин С. Изчислено е, че двеста грама от този ценен продукт дори могат да покрият половината дневна нужда от витамин С.
Продукти
Зеле колкото поема бидона
40 гр. сол (кристална, едра) на 1 литър вода (или 31.2 гр. сол на 1 кг. зеле)
7-8 глави лук, нарязан на осмини
2-3 ябълки, нарязани на четвъртини
1 царевица (цяла, с кочана)
Приготвяне
Почиства се зелката от зелените листа. Отрязва се кочана и се разрязва на две половини. След това се нареждат в бидона. Предварително в бидона се поставя маркуча, с който ще се преточва зелето. Зелките се подреждат, така че да са добре затиснати една с друга. На няколко пъти се слага лука докато се редят зелките. По средата сложете ябълките и кочана царевица, наредете останалите зелки върху тях. Залейте зелето с вода като мерите колко поема. Вземете част от водата и в нея разтворете солта (според колкото вода сте наляли).
След като се направи саламурата, връща се в бидона. Чрез маркуча няколко пъти се източва вода в тенджера и се връща обратно в бидона – целта е да се разтвори добре солта. Бидонът се затваря и 2 дни не се преточва. На третия ден започва да се преточва в продължение на 15 дни. На 25 тия ден зелето е готово за консумация.
Печени чушки
Ароматът на печени чушки, който се носи из улиците, дори и на големите градове в България, е в съзнанието на всеки българин. Това е и ясен сигнал, че е дошло време за приготвяне на зимнината. Печени чушки могат да се правят по много варианти, но най-разпространеният и любопитен е с чушкопек. Това е прочутият в страната и извън пределите ѝ чушкопек, признат за изобретение на XX век и една от българските емблеми, е измислен в малка гаражна работилница във Велико Търново. Уредът, който буквално е изкупуван от конвейерите, включително и от чужденци, дълги години е правен в промкомбината на старата столица.
Но ако няма чушкопек, което е почти невъзможно, ако сте роден в България, но все пак – може да направите чушките и на фурната или на котлон.
Корнишони
Корнишоните са стерилизирани малки краставички в буркан, които българите обожават. Те се правят подобно на останалите консервирани буркани. В стъклен буркан се слагат корнишоните, добавя се вода, копър, подправки по собствен вкус. В някои случаи се правят слънчеви корнишони, без варени, оставени на слънчева светлина. Какъвто и начин да изберете, все ще станат идеално мезе за ракия или водка.
Домати в буркан
Консервацията на домати в буркан е любима зимнина на българина. Така през студените дни той е подготвен с консервирани домати, с които може да си приготви всякакви гозби.
За да консервирате успешно домати, трябва задължително да използвате пресни домати, здрави с гладка повърхност и без каквито и да било петна. Друга важна особеност, когато купувате или берете домати за консервиране е, че трябва да отбирате напълно зачервени домати – узрели, без никакви зелени или бледо червени петна по тях.
След като сте отбрали най-подходящите домати трябва да ги измиете със студена вода и чак след това да започнете същинската част от консервирането.
Можете да ги оставите с ципите, а може и да ги обелите. Нарязвате доматчетата на парчета или кубчета и ги добавяте в буркан, върху тях добавяте равна супена лъжица сол и магданоз.
Добавяте предварително смлени на машинка или настъргани на ренде добре узрели домати, като течността не трябва да стига ръба на буркана, за да има къде да се разширява, като се нагрее. Ако нямате под ръка достатъчно домати, можете да долеете вода.
Сладко
Няма нищо по-хубаво на света от сладкото на баба. Всеки българин носи спомена от палачинки със сладко от ягоди или някакъв друг плод, който е ял като дете. Българите обичаме сладкото и затова се подготвяме за зимата с бурканчета, пълни със захаросани плодове. Сладко от ягоди, череши, малини, къпини, кайсии, праскови, смокини…. всичко, което може да се сетите, го има направено на сладко. И върви чудесно и на филия хляб с масло!
Компоти
Освен на сладко, друг вариант за консервация на плодове е компотът. Това е любим десерт на българина. Компотите се правят като в буркан се слагат плодове – ягоди, череши, дюли, каквото обичате и имате, пълнят се с вода и се добавя захар. След това се варят, за да се стерилизират. Това е! Съдържанието на компотите е уникално вкусно – както плодчетата, така и сокът!