Тайнствена е смъртта на сина на княз Борис I – Симеон Велики. Той умира на 63-годишна възраст, след като е бил 34 години на престола и е водел множество войни със съседите за разширяване на териториалните граници.
По време на управлението му България се превръща е една от най-силните монархии на Стария континент изобщо. Земите й се простират между три морета: Черно. Бяло и Адриатическо. А според летописците от онова време столицата Велики Преслав съперничи по блясък на самия Константинопол.
Наред с това управлението на цар Симеон е известно и като първия Златен век на българската държава. Страната се превръща в духовен център на славянска Европа. В т.нар. Симеонов литературен кръг влизат най-добрите литератори и творци не само у нас, но и в цяла Средновековна Европа: Климент Охридски, Константин Преславски, Йоан Екзарх, Черноризец Храбъ,. Тудор Доксоо и др. Смята се, че самият владетел също пробва уменията си в създаване на художествена литература, но под различни псевдоними. Според една от версиите зад името на Йоан Екзарх се крие самият български цар.
От какво умира?
Симеон велики умира на 27 май 927 г. в двореца си, като версиите за смъртта му са различни. Според едната,
към която се придържат и по-голямата част от българските историци, той е покосен в двореца си от сърдечен удар и в смъртта му няма нищо странно и необикновено, като се има предвид, че по онова време е надхвърлил 60-те – възраст доста преклонна и вече старческа за онова време.
Според проф. Петко Ганчев при инспектирането на строежа на кораби на морския бряг Симеон и придружаващите го боляри внезапно са застигнати от ураган, който изсипва тонове вода върху тях. Царят се прибира в столицата Преслав, мокър до кости и още същата нощ получава силна треска.
Въпреки опитите на знахари и баячки да се справят с треската и да я спрат, състоянието на владетеля не се подобрява и на следващия ден той умира.
Според друг историк, обаче, българският владетел е погубен от черна магия от император Роман I Лакапин. Според разказа на историка на същата дата 27 май 927 г. се явява астроном на име Йоан, който му разкрива, че на един от Константинопол ските хълмове се издига статуя на българския цар. Иоан дава съвет на Лакапин да отсече главата на статуята и в същия този час Симеон ще умре. Императорът се вслушва в думите на гадателя и изпратил хора да го сторят. В мига, в който главата на каменната статуя се отделя от тялото, цар Симеон умира в България.
С малки промени същата история откриваме и в хрониката на продължителя на Теофан, където е добавено, че цар Симеон умрял, обхванат от безумие и сърдечна болест.
Така или иначе, с или без византийска помощ и черна магия, на 27 май 927 г. цар Симеон Първи умира. И възниква въпросът: а къде е погребан този велик български владетел?
Отново с голямо съжаление трябва да кажем – все още не знаем. Повече от сигурно е, че след като умира в двореца си, а не далеч от него в битка, владетелят е погребан в или около столицата.
Според проф. Петко Ганчев след смъртта тялото на царя е било положено в мраморен саркофаг и в продължение иа три дни е изложено за поклонение в златната кръстокуполна църква на столицата Велики Преслав. След което, на четвъртия ден рано сутринта е погребано в специално приготвената каменна гробница в подножието на скалата с Мадарския конник.
Прочетете още:
Кубер – братът на Аспарух, за когото историята мълчи
Хан Тервел – ханът, за когото не знаем истината
Хан Тервел – ханът, за когото не знаем истината
5 причини, поради които България е най-добре пазената тайна на Европа
Каква неподозирана тайна крият Родопите?
Българин разкри тайната на Хеопсовата пирамида
Таримски мумии доказват: България я е имало и преди 4 000 г.