15 места в България, които изглеждат твърде магични, за да са истински – така е озаглавен материал, публикуван в сайта visitmybulgaria.com. В него можете да се насладите на красотата на българската природа, феноменални снимки от България, които изглеждат нереални. Сигурни сме, че в класацията могат да бъдат добавени още доста подобни места.
1. Крепостта Овеч – Провадия
Овеч е каменна крепост, останките от която се намират източно от Провадия, на около 53 км западно от Варна и на 410 км източно от София. До крепостта може да се стигне както с кола, така и пеша (екопътеката Овеч). Екопътеката Овеч е живописна пешеходна пътека, която започва от центъра на град Провадия и минава по западния склон на платото. Има пейки по пътя, които го правят подходящ и за възрастни хора.
2. Каменната гора, Варна
Природният феномен Каменна гора е по-известен с българското си име Pobiti kamani (Побити камъни). Намира се на 18 км западно от Варна и наброява около 300 големи и малки колони, високи до 6 м, издигащи се предимно на юг от стария път към град Девня. Това са няколко варовикови образувания – колони, високи до 10 м, кухи или твърди цилиндри, пресечени конуси и единични скали и скали. Най-известната и впечатляваща е групата „Център – юг“.
3. Мадарският конник
Мадарският конник, представляващ фигурата на рицар, който триумфира над лъв, е издълбан на 100 метра височина край село Мадара в североизточната част на България. Мадара е основното свещено място на Първата българска държава преди преустройството на България в християнството през 9 век. Надписите до скулптурата разказват за събитията, настъпили между 705 и 801 г.
4. Тракийска гробница на Свещари
Открита през 1982 г. край село Свещари, тази тракийска гробница от ІІІ в. Пр. Хр. отразява основните структурни принципи на тракийските култови сгради. Гробницата е с уникален архитектурен декор, с полихромни получовешки, кариатиди от половин растителност и боядисани стенописи. Десетте женски фигури, издълбани във висок релеф по стените на централната камера и декорацията на лунтата в сводовете, са единствените примери от този тип, открити досега в тракийските земи. Това е забележително напомняне за културата на гетите, тракийски народ, които са били в контакт с елинистичните и хиперборийски светове, според древните географи.
5. Крушунските водопади
Водопадът Крушуна (Крушунските водопади, както са известни) са карстови каскади, разположени в близост до село Крушуна, на около 34 километра от историческия град Ловеч, в Североизточна България. Паданията, разположени в район са най-голямата травертинова каскада в страната, уникална със своята живописна природа, буйна растителност, множество кръгли тераси и малки естествени басейни с минерална вода.
6. Деветашка пещера
Деветашката пещера е огромна пещера в България, която е осигурила подслон за групи от хора от късната палеолитна епоха и непрекъснато от десетки хиляди години. Сега изоставен от хората, той остава място с национално и международно значение и е дом на около 30 000 прилепи. Деветашката пещера се намира на около 18 километра северно от Ловеч, в близост до с. Деветаки. Това е карстова пещера, образувана от разграждането на разтворими скали и характеризираща се с дупки, пещери и подземни дренажни системи.
7. Скални църкви от Иваново
В долината на река Русенски Лом, в Североизточната част на България, в околностите на с. Иваново се развива комплекс от скални църкви, параклиси, манастири и килии. Това е мястото, където първите свещеници са изкопали своите клетки и църкви през 12 век. Стенописите от 14 век свидетелстват за изключителното умение на художниците, принадлежащи към Търновската художествена школа.
8. Болата
Заливът Болата е разположен на 2 километра от нос Калиакра и на 76 километра северно от град Варна. Заливът е заобиколен от скални образувания с пещери. В миналото имало военна база, свързана с укрепена крепост и недостъпни склонове на нос Калиакра. Днес е живописна лагуна и единственият пясъчен плаж край нос. Стръмна пътека води от залива до върха на околните скали. Оттук можете да се насладите на невероятна гледка към лагуната и нос Каликара по цялата си дължина. Това е единственото място в България, където можете да наблюдавате слънцето в морето.
9. Пещерата Дяволското гърло
Скрита дълбоко в Триградското ждрело в Родопите, това е една от най-тайнствените пещери в България – Дяволското гърло. Тя не впечатлява с изящни скални образувания, тъй като, от геологична гледна точка, е доста млада, датираща от само 175 000 години. Но тайните, които крие, са най-привлекателното нещо за тази пещера. От древни времена има истории за Орфей.
10. Водопадът Райското пръскало
Най-високият водопад в България – Райското пръскало е 120-метровият водопад, разположен в Стара планина на Балканите. Очарователна хижа се намира наблизо, където туристите могат да отседнат през нощта и да се насладят на вкусна вечеря. Магическо място наистина.
11. Тракийското светилище Глухите камъни
Светилището Глухите камъни е един от най-големите тракийски култови паметници. То включва няколко големи скални блока с врязани дълбоки ждрела. В подножието на един от блоковете е издълбана скална гробница. В източната част на скалната камера има легло и малка ниша. Има следи от втора недовършена гробница отстрани. В скалния блок на изток е издълбано стълбище, което води до върха с добре оформен басейн. Останалите три скалисти върха са осеяни с повече от 200 култови култови култови ниши.
12. Орлово око
Орлово око е платформа, построена на 1563 м надморска височина, в непосредствена близост до връх Св. Илия в Родопите и в близост до село Ягодина и известната Ягодинска пещера. Това е стоманобетонна конструкция, която се издига на 670 м над живописното буйновско ждрело с криволичещата река и пътя, който минава покрай него. До него може да се стигне пеша, с джипове или с планински велосипеди, пътеката започва на изхода на село Ягодина в посока Триград и след това върви по планинския хребет. Великолепното място за разглеждане на забележителности разкрива зашеметяващ изглед към дефилето и близките селата, както и българските и гръцките планини и върховете в далечината. Може да имате късмет да забележите златен орел или диви кози, които са сред най-привлекателните жители на тази част на Родопите.
13. Мелнишките пирамиди
Пирамидите в Мелник са добре познати в България, въпреки че не са много популярна туристическа забележителност. Те са уникални естествени пясъчни пирамиди, образувани поради ерозията на почвата. Височината на пясъчните образувания е до 100 м и те непрекъснато се променят с течение на времето. Можете да видите пирамидите от Мелник, но те са по-близо до село Карланово, където можете да си намерите квартира.
14. Дяволския мост Ардино
Мостът се намира в близост до град Ардино, който дори има воден фонтан, оформен като моста. Причината, поради която някои местни хора се колебаят да пресекат през нощта, е легенда, която разказва една история. Съпругата на главния строител починала по време на строителството, така че нейната сянка е била вградена в моста. Друга легенда гласи, че отпечатък на Дявола може да бъде намерен в моста. Макар че всичко това е фолклор, извисяваща се „дяволска“ форма на моста можете да те накара да те побият тръпки, особено през нощта.
15. Древна вила Армира
Подобни публикации:
26 красиви места в България, които ще ви омагьосат!
10 малко известни места в България
12 места в България, които сякаш са създадени за Instagram
10 райски плажа по българското Черноморие
8 невероятни места в България, където може да се печете сами!
Неземната красота на България в 18 снимки
Най-красивите екопътеки у нас, които трябва задължително да изминете
10 възхитителни язовира в България
10 перфектни места за романтична почивка в България
10 места, които трябва да видите в България!
Вила Армира е една от най-ранните вилни комплекси от римската епоха, изучавани в България. Тя е изключителен архитектурен паметник от преди 2000 години. Това е най-прекрасно украсената частна къща (дворец) от римския период, открита в българските земи. Вилата е център на поземлен мандат, основан от богато тракийско аристократично семейство. Разкопките на могилата край село Велика Свирачи през 2001-2002 г. допринасят значително за доказването на тракийския произход на основаването й. Първоначално нейният владетел е наследник на тракийски цар (базилеви).