Екопътеките и екомаршрутите осигуряват безопасно и информирано пребиваване в парка. Разположени в различни участъци на парка, те разнообразяват туристическия продукт на региона, повишават атрактивността на дестинацията и допринасят за увеличаване броя на посетителите.
Така способстват за икономическото развитие на местните общности чрез форми на устойчивия туризъм и за (опазването на природата в парка и неговите околности.
Ето 6 от най-красивите екопътеки у нас, които трябва задължително да изминете!
Екопътека Врачански балкан
Тази пътека се простира в Северозападна България и е известна по скоро, като Боров камък. Екопътеката ще Ви отведе до водопада с изключителна красота – Боров камък. Тя преминава по поречието на река Лева във Врачански балкан, като започва от село Згориград и свършва при хижа Пършевица. Ще Ви спре дъха, когато преминете зад водната стена на водопада и се изкачите до самия му връх по екопътеката! В района може да посетите и Ритлите – скален феномен, пещерата Леденика, скалите до Лакатница и природния парк Врачански балкан.
Екопътека Хотница
Екопътека Трън
Тази екопътека има няколко маршрута различни по трудност и отвеждащи Ви или до село Банкя и открития му минерален басейн, или до Трън и красотите му. Всъщност пътеката свързва две по-малки в себе си и по протежението й може да се насладите на впечатляващите ждрела по поречията на реките Ябланица и Ерма.
Да сте част от природата тук е мисията възможна, защото отвсякъде Ви заобикаля девствена и автентична природа. Освен споменатите дестинации, екопътеката би ви отвела и до Манастирището, село Ломница, Мечи дол или връх Китка.
Крушунска екопътека
Крушунската екопътека е най-късата в България, но за сметка на това е с една от наистина недокоснатите от човешка ръка природа. Създадената екопътека минава покрай Крушунските водопади, които са обявени за защитена зона. В близост е село Крушуна и град Летница, които се намират в Ловешка област.
По Крушунската екопътека можете да разгледате отблизо красотата на Крушунските водопади и езерцата, които образуват.
Екопътеката включва система от стъпала и мостчета, по които може да се изкачите до Крушунската пещера, която ще ви плени с дълбоки си езера и интересни скални образувания.
Екопътека Бяла река
Екопътека „Бяла река“ се намира на територията на Национален парк Централен Балкан, северозападно от гр.Калофер.
Екопътека Бяла река е с обща дължина от около 2 км и минава по доста мостчета и стълби. Посоката на движение е към хижа Рай, а крайния пункт на пътеката се определя от началото на резерват Джендема. Интересни забележителности в района са Женския и Мъжкия манастир в Калофер, които сред най – значимите религиозни здания. Може да разгледате и местността Гюлечица.
Негованска екопътека
Негованската екопътека е една от най-посещаваните маршрути в България. Тя е и първата създадена екопътека в страната като е обновена през 2001 г. Минавайки по Негованската екопътека ще имате възможност да се насладите на отвесни скали, живописни гледки, стръмни пътеки и мостчета. Там ще видите и водопадът Момин скок, който е висок около 10м. Водопадът образува спокоен воден басейн, в който можете да ловите риба (основно кефал) или да се отдадете на почивка и да си направите пикник. Интересна забележителност в околността е и Еменската пещера.
Подобни публикации:
Най-добрите места за разходка на час от София
5 природни чудеса, които българите приемат за даденост
5 тайнствени места в България, които да посетите
5 любими места в Родопите!
7 зимни курортa в България, които ще ви очароват
7 вълшебни и мистериозни гори
7 български крепости, които ще ви оставят без думи
10 невероятно красиви български села, които трябва да посетите
10 възхитителни язовира в България
10 места, които трябва да видите в България!
5 коментари
Жалко че половината не се поддържат от години. И ако преминаването на Трънската и Ябланишката е силно рисковано , то опит за преминаването по дървените мостчета на Еменската е равнозначно на самоубииство
Тази година с моя приятелка посетихме Хотнишката и Неговянската еко пътеки. Мното съм разочарована. Хотнишката пътека – красота, но лисващи стъпала от стълбичките. Парапети в окаяно състояние. Негованската еко пътека – просто не е препоръчително да я посетите. Опасни мосчета. Просто не рискувайте да преминете по тях. Лоша маркировка. Отдавна разпаднали се стъпала. Горещо препоръчвам еко пътеки Бяла река / макар пътя до манастира е черен/ и Крушуна.
Екопътека „Дяволска пътека“ е страшно красива и дори на моменти екстремна, тя е на около 1 година и мостовете са все още здрави и стабилни, но пък има много боклуци и сложени кошчета за боклук, които привидно никога не са почиствани и не знам защо са там след като само заблуждават хората и около тях е тотална мизерия?!?
Екопътеката до с. Загражден също е много красива, но половината от мостовете са изгнили или въобще ги няма.
Калофер не се намира в северозападна България.
Дяволската пътека е на 1-во място,след нея всички останали.Бяла река е хубава пътека,но пътя до тея е ужасен.Трябва да сге с джип или 20 годишна трошка,че да не ви боли за нея…